Powrót do szkoły – powrót do stresów

Powrót do szkoły – powrót do stresów

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę logo116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: Początek szkoły to trudny czas

5249 – tyle razy tylko w sierpniu dzieci i młodzież kontaktowali się z telefonem zaufania 116 111 prowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W tym samym okresie konsultanci i konsultantki podjęli 60 interwencji ratujących zdrowie i życie. Dzieci i młodzież rozmawiali najczęściej o zdrowiu psychicznym i relacjach rówieśniczych. Od początku 2023 roku interwencji było już 587, a kontaktów ponad 38 tysięcy. Stoimy na progu nowego roku szkolnego, który jest źródłem wyzwań i stresów zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do MEiN o szerokie informowanie dzieci i rodziców – także w szkołach – o telefonie zaufania 116 111, by dzieci i młodzież wiedzieli, że nie są sami i zawsze jest ktoś, kto słucha.

Link do apelu: Apel o dostęp do informacji o telefonie zaufania 116111! – Site (fdds.pl)

W roku szkolnym 2023/2024 do szkół będzie uczęszczać ponad 4 mln młodych ludzi, którzy w najbliższych dniach i tygodniach będą musieli odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości. Z okresu wakacyjnego powracają do rutyny, nauki, która nie zawsze jest bezproblemowa, i konfrontacji z grupą rówieśniczą, która może być źródłem radości, ale też stresu. Według danych z raportu „Dzieci się liczą” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 57% dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej. Dorośli powinni pomóc dzieciom i młodzieży radzić sobie z tymi sytuacjami nie tylko przez wspieranie, ale też dostarczanie im narzędzi takich jak m.in. informacja o telefonie zaufania.

Każde dziecko niezależnie od tego, z jakim problemem się mierzy, ma prawo otrzymać wsparcie, a my dorośli mamy obowiązek to wsparcie zapewnić. Obowiązek szkolny dotyczy ponad 4 milionów młodych ludzi, a szkoła to miejsce, gdzie wiedza i informacje docierają do nich wszystkich, nawet tych, których domy rodzinne nie zapewniają wystarczającej pomocy. Tym bardziej istotne jest, żeby to właśnie w szkołach dzieci i młodzież dostawali informacje o telefonie zaufania 116 111, tak aby dotrzeć do wszystkich, dać nadzieję i szansę na rozmowę każdemu bez wyjątku. Młodzi ludzie nie mogą zostać ze swoimi trudnościami i smutkiem sami, liczymy więc, że nasz apel dotrze do MEiN i wiedza o telefonie będzie dostępna dla każdego ucznia – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Czasem łatwiej dzieciom porozmawiać z kimś, kogo nie znają, więc dzwonią do telefonu zaufania. Jednak niezależnie od możliwości, jakie daje rozmowa w telefonie zaufania, ważne jest, żeby wszyscy dorośli mieli świadomość, że początek roku szkolnego to trudny czas dla ich dzieci. Dlatego warto słuchać i pomóc uczniom. Jeśli nie wiesz jak, poniżej kilka rad, które sprawią, że początek roku stanie się nieco łatwiejszy:

1. Zaplanuj rozmowę z dzieckiem o tym, co je czeka w szkole.

2. Zapytaj o to, na co czeka, z czego cieszy się w związku z pójściem do szkoły, oraz czy jest coś, co go/ją martwi lub stresuje.

3. Jeśli zmienią się nauczyciele, sale lub zabraknie ulubionego kolegi lub koleżanki, porozmawiaj z dzieckiem o jego obawach i uczuciach związanych ze zmianami.

4. Pomóż dziecku we wdrożeniu się do szkolnej rutyny. Zakup dodatkowych przyborów zaplanuj tak, by na początku nowego roku szkolnego panowało jak najmniej chaosu.

5. Zaproponuj szkolny rytm dnia. Wytłumacz dziecku, że podobnie jak ty, ma ono swoje obowiązki – chodzenie do szkoły, odrabianie lekcji, zajęcia pozalekcyjne, dbanie o porządek w pokoju itp. Pomóż dziecku zorganizować czas w ciągu dnia, nie zapominajcie o czasie na wspólną zabawę, odpoczynek czy relaks.

6. Pamiętaj, że i nam dorosłym jest trudno wrócić do codziennych obowiązków po czasie błogiego wakacyjnego odpoczynku.

***

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od blisko 15 lat prowadzi 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Linię tę w 2008 roku powołało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Decyzją MSWiA i Urzędu ds. Komunikacji Elektronicznej prowadzenie telefonu powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Gdy telefon był dofinansowany ze środków MSWiA (do 2021 roku, z przerwą w latach 2017-2019), ministerstwo kontrolowało jego działanie, sprawdzało zasady funkcjonowania, kwalifikacje personelu. Nigdy nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest członkiem międzynarodowej organizacji Child Helpline International, skupiającej organizacje prowadzące telefony zaufania dla dzieci z całego świata i tym samym spełnia wszystkie światowe standardy świadczenia pomocy telefonicznej i online.

O Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!

Fot. fdds.pl

5 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185668

Skip to content