Powraca cykl “Żydowskie ABC”

Powraca cykl “Żydowskie ABC”

Muzeum Polin zachęca wszystkich sympatyków cyklu a także osoby, którym nie udało się dotrzeć na spotkania w muzeum do udziału w jego wirtualnym wydaniu “Żydowskim ABC online”.

“Żydowskie ABC” to cykl dyskusji wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej z udziałem ekspertów, organizowany od listopada 2017 roku w Muzeum POLIN.

Gospodarzem spotkań będzie Piotr Kowalik z Działu Edukacji, który tym razem zaprosi Was do swojego domu.

W spotkaniach poruszane są bardzo zróżnicowane tematy, które pomogą odkryć pasjonujący świat judaizmu. Na premiery odcinków “Żydowskiego ABC online” w wyznaczonych terminach zapraszamy na kanał Muzeum POLIN na YouTube.

Za nami pierwsza premiera pierwszego odcinka „Czy judaizm pozwala Żydom na zabijanie?” Temat luźno nawiązuje do powstania w getcie warszawskim, ale jest szerszym ujęciem wątku walki zbrojnej Żydów. Czy pomimo przykazania “nie zabijaj” wolno im prowadzić wojny i zabijać wrogów? Jeżeli tak, to czy w religii żydowskiej jest miejsce na pacyfistyczne myślenie i działanie? Zapraszamy do oglądania.

Tematem najbliższego spotkania będzie “Szawuot – geneza narodu wybranego”. Premiera na YouTube: 19 maja, godz. 18.00 –  Link do transmisji

Szawuot to jedno z najważniejszych świąt biblijnych związane ze starożytnymi obyczajami rolniczymi oraz upamiętnieniem nadania Tory na Synaju. Nawet bardziej niż Exodus, to właśnie objawienie synajskie rozumiane jest jako najważniejsze wydarzenie w duchowych dziejach narodu żydowskiego oraz geneza narodu wybranego.

Szawuot to także Święto Żniw, przypadające na czas pierwszych zbiorów w Ziemi Izraela. Synagogi i domy są przystrajane na zielono – zielenią, kwiatami oraz gałązkami. Chrześcijaństwo zaadaptowało to święto jako Zielone Świątki, nadając mu własne treści. Piotr Kowalik opowie nam o dawnych i obecnie praktykowanych zwyczajach podczas Szawuot oraz przybliży nam jego znaczenie dla tożsamości żydowskiej oraz dla prawa religijnego judaizmu.

Trzeci temat oscylował będzie w tematyce seksu, czyli “Czy każda miłość jest koszerna?” Premiera na YouTube: 16 czerwca, godz. 18.00

W klasycznym judaizmie seks to bardzo ważna część więzi małżeńskiej, wpływająca w dużej mierze na trwałość związku i zadowolenie małżonków. Inaczej widziany jest, raczej jako zjawisko niepożądane, seks pozamałżeński. Tematami gorącymi, najbardziej dyskutowanymi, są związki mieszane między Żydami/Żydówkami i Nieżydami oraz stosunek do środowisk LGBTQ.

Piotr Kowalik opowie nam, na czym polega klasyczna etyka życia seksualnego w judaizmie i jakie są ważne współczesne pytania i dylematy z nią związane.

Źródło: polin.pl

Fot. Pixabay

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7649891

Skip to content