Portale społecznościowe – porada

Portale społecznościowe – porada

Portale społecznościowe (w tym wbudowane w nie komunikatory) stanowią stały element codzienności wielu z nas, a już ponad wszelką wątpliwość – uczniów. Granica wieku, od którego można korzystać z usług społeczeństwa informacyjnego wynosi 16 lat, natomiast przed ukończeniem tego wieku, dzieci mogą posługiwać się nimi za zgodą rodziców.

Korzystanie z serwisów społecznościowych może sprawić wiele radości, ale też wiązać się z zagrożeniami dla naszej prywatności i ochrony danych osobowych. Pamiętajmy, że dane osobowe udostępniane w social mediach to nie tylko imię, nazwisko, ale również szeroki zakres danych, takich jak: nazwa szkoły, nick, czy geolokalizacja naszych urządzeń mobilnych zapisywana na przykład w metadanych zdjęć (obok innych ważnych danych, jak data i czas ich wykonania).

Danymi osobowymi może być także nasza aktywność w mediach: polubienia i komentarze pod konkretnymi postami, ale do szczególnej kategorii danych osobowych należą informacje o naszym zdrowiu, wyznaniu czy poglądach politycznych. Świadomość ryzyka daje możliwość ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami.

Korzystając z tego typu portali, warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, które zamieszczone zostały na stronie MOEN-u w pliku PDF

Fot. MOEN w Bydgoszczy

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164376

Skip to content