Pomysł na weekendowy spacer. Urokliwy Myślęcinek

Na zdjęciu staw, wokoło drzewa

Pomysł na weekendowy spacer. Urokliwy Myślęcinek

Myślęcinek to jeden z największych w Polsce parków miejskich położony zaledwie kilka kilometrów od centrum Bydgoszczy. Ponad 800-hektarową enklawę leśnych uroczysk ze wzgórzami oraz jarami przeciętymi strugami chętnie odwiedzają nie tylko bydgoszczanie.

Nasz spacer po Myślęcinku rozpoczniemy od strony skrzyżowania ulic Rekreacyjnej i Gdańskiej, gdzie czeka na najmłodszych park rozrywki „Zaginiony Świat” z karuzelami, zjeżdżalniami, gabinetami luster, dmuchanym pałacem i kolejką górską, który zamieszkuje ponad 40 dinozaurów. W Muzeum Paleontologicznym możemy podziwiać niezwykłe okazy kamieni, minerałów i skamieniałości. Godziny otwarcia i cena biletów na stronie park-rozrywki.myslecinek.pl.

Miasteczko Ruchu Drogowego ulokowane jest przy głównej promenadzie parku pomiędzy Parkiem Rozrywki a polaną Różopole. Korzystanie z miasteczka jest darmowe, czynne codziennie w godz. 8:00-19:00. Miasteczko służy do praktycznej nauki zasad ruchu drogowego. Wyposażone jest m. in. w sygnalizację świetlną, rondo, przejścia dla pieszych oraz znaki drogowe.

Kierując się dalej wzdłuż ul. Hipicznej tuż za polaną Różopole skręcamy w prawą stronę  i idąc kilkanaście metrów prosto dojdziemy do wejścia bydgoskiego ogrodu zoologicznego. Myślęcińskie zoo jest jednym z nielicznych w skali kraju ogrodów zoologicznych specjalizujących się w rodzimych zwierzętach.  Zainteresowanych  wyprawą w krainę zwierząt z całego świata zapraszamy do odwiedzenia zoo, szczegółowa trasa spaceru dostępna na stronie www.bydgoszcz.pl

Nieopodal zoo znajduje się wakepark, czyli wyciąg zainstalowany na brzegu myślęcińskiego stawu, dzięki któremu za pomocą deski przypiętej do nóg można sunąć po tafli wody i robić niesamowite ewolucje na różnego rodzaju przeszkodach. Tuż obok usytuowana jest piaszczysta plaża z boiskiem do siatkówki i bar. Liczne akweny wodne w dolinie Strugi Myślęcińskiej zachęcają do wypoczynku również miłośników wędkarstwa.

Idąc wzdłuż ul. Hipicznej dojdziemy do ul. Konnej, gdzie znajduje się pole golfowe. Przy polu golfowym znajduje się domek klubowy gdzie można wypożyczyć sprzęt golfowy a także zakupić akcesoria oraz gadżety związane z tym sportem.

Na obszarze całorocznego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego dostępna jest ścianka wspinaczkowa, wypożyczalnia rowerów, rolek oraz deskorolek. Znajdują się tutaj także boiska do piłki nożnej, siatkowej oraz koszykowej, a także korty tenisowe.
Ukształtowanie terenu, bogate w liczne wzniesienia o doskonałym nachyleniu oraz specjalnie przygotowana trasa, sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Dużą popularnością cieszy się oświetlony, sztucznie naśnieżany stok ze zjazdem liczącym 170 m. W okresie zimowym działa tutaj wyciąg narciarski oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Lekcji szusowania udzielają licencjonowani instruktorzy narciarscy, a także snowboardziści.

W dalszej części Myślęcinka znajdziemy jedno z ulubionych miejsc spacerów bydgoszczan, czyli ogród botaniczny. Spacerując po ogrodzie nie można nie odwiedzić Alpinarium, które wprowadza zwiedzających w świat gór wapiennych i gór wysokich z charakterystycznymi gatunkami  roślin dla tych zbiorowisk. Na półkach skalnych w części wapiennej rosną m.in. skalnice, rozchodniki, goździk alpejski i dębik ośmiopłatkowy. Zaś pomiędzy skałami dostrzec możemy szarotkę alpejską. Zbocza porasta jodła pospolita, jałowiec sabiński i porzeczka alpejska. Z Alpinarium możliwe jest przejście na Górę Myślęcińską, skąd rozpościera się szeroka panorama Bydgoszczy, szczegółowa trasa spaceru dostępna jest na stronie www.bydgoszcz.pl.

Wychodząc z ogrodu botanicznego po lewej stronie przy ul. Konnej mijamy Ośrodek Rekreacji Konnej „Pod Anoiołami” dysponujący stajniami z boksami dla 50 koni, powozownią oraz krytymi ujeżdżalniami. Hipodrom  umożliwia organizację licznych zawodów w powożeniu zaprzęgami oraz w skokach przez przeszkody. Tradycją stały się już pokazy jeździeckie, rajdy konne. Na terenie ośrodka organizowane są również przejażdżki bryczką, a także, w okresie zimowym, kuligi. Niezwykle cenne są zajęcia z hipoterapii dla osób niepełnosprawnych. Dzieci i młodzież chętnie korzystają z bogatej oferty półkolonii, połączonych z nauką jazdy konnej.

Bazę noclegową i gastronomiczną zapewnia pobliski hotel „Pałac”. W tym miejscu kończymy nasz spacer, ścieżką dojdziemy do przystanku Myślęcinek.

Praktyczne informacje:
Jak dojechać? – linią autobusową 52 (autobusy jeżdżące do pętli Podkowa), tramwajem 1, 10
Długość trasy – ok. 7 km
Czas spaceru – ok. 4 godz. (czas uzależniony jest od tego, ile czasu poświęcimy na zwiedzanie poszczególnych atrakcji)
Punkty gastronomiczne – restauracja Jeździecka pod Aniołami, Gościniec Soplica (oba przy ul. Konnej), punkty gastronomiczne w Myślęcinku, Karczma Kujawska,  hotel – restauracja Pałac.

Informacja i fot. www.bydgoszcz.pl

28 czerwca 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337508

Skip to content