Polskie muzea etnograficzne: Wielkanoc online

Polskie muzea etnograficzne: Wielkanoc online

Polskie muzea etnograficzne, przybliżające różne aspekty polskiej tradycji ludowej, w tym roku nie gromadzą licznych gości, podziwiających przepiękne aranżacje chat w czasie świąt wielkanocnych, czy uczestniczących w kiermaszach wielkanocnych. Instytucje te, prowadzące bogatą działalność edukacyjną, proponują wiele ciekawych treści za pośrednictwem swoich stron internetowych. Okres narodowej kwarantanny można wykorzystać na zapoznanie się z ciekawymi treściami proponowanymi przez te instytucje.  Dzięki temu można poznać nieznane powszechnie obrzędy, zrobić samodzielnie wymyślne pisanki czy wykonać papierowe dekoracje wielkanocne. Oto wybrane propozycje materiałów dostępnych na stronach muzeów etnograficznych w Polsce.

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu proponuje zakładkę Święta online z Muzeum Etnograficznym, w której zamieściło serię filmów informacyjnych i warsztatowych przybliżających tradycje związane z Wielkim Tygodniem, a także z obchodami świąt Wielkiej Nocy. Przygotowano również filmy warsztatowe, dzięki którym można samodzielnie wykonać palmy wielkanocne, pisanki, a także firanki z papieru. Dostępny jest również przewodnik po rodzajach zdobionych jaj oraz starych i nowych sposobach zdobienia pisanek. Etnomuzeum proponuje również scenariusze aranżacji wielkanocnych, które odwiedzający mieli możliwość oglądać w minionych latach w chatach Parku Etnograficznego w Toruniu.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przygotowało tematyczne quizy o: zwyczajach wielkanocnych oraz o palmie wielkanocnej, a także warsztaty plastyczne online.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie prezentuje wielkanocne tradycje związane z Niedzielą Palmową,  w zakładce Muzeum dla Dzieci proponuje wiele aktywności wielkanocnych, np.: tworzenie palm wielkanocnych, wycinanek ludowych.

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie przygotowało bardzo ciekawy przewodnik internetowy po wybranych zwyczajach i obrzędach Wielkiej Nocy na Podkarpaciu.  W działach  takich jak “Zwyczaje wiosenne”, “Okres Wielkiego Postu”, “Wielki Tydzień w tradycji ludowej”, “Eksponaty ze zbiorów Muzeum Etnograficznego”, “Pisanka batikowa – krok po kroku”, zapoznać się można z bardzo ciekawymi faktami oraz zwyczajami ludowymi.

W 2019 r. Muzeum realizowało zadanie “Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania Terenowe”, mające na celu uchwycenie  przemian zachodzących w obrębie tradycji wielkanocnych. W ciekawym artykule można się zapoznać z wynikami badań terenowych oraz obejrzeć ciekawą dokumentacje zdjęciową i filmową z nimi związaną.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie w swoim cyklu Mikrohistorie, przybliża sylwetkę twórczyni palm wielkanocnych, wchodzących w skład liczącej ok 200 sztuk palm kolekcji muzealnej.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zaprasza do obejrzenia wystawy online Pisanki i palmy wielkanocne.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przybliża święta wielkanocne, zapoznając z tradycjami i zwyczajami Niedzieli Palmowej oraz prezentując rzeźby ludowe i palmy wielkanocne, nieodłącznie związane z tymi świętami.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w artykule “Życzenia sprzed lat” przedstawia historię pocztówki i prezentuje przykłady pocztówek wielkanocnych ze swoich zbiorów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu również przybliża wielkanocną tradycję Niedzieli Palmowej.

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze bardzo ciekawie i szczegółowo przedstawia  tradycje wielkanocne, począwszy od Środy Popielcowej, przez pierwszy dzień wiosny, aż po Wielki Poniedziałek.

Oprac. Agnieszka Miranowska

Fot. Pixabay

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7057278