25 kwi Polska edycja międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day
Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują.
Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odbędzie się już po raz szósty. Tego dnia w godzinach od 12.00 do 1300 będziemy namawiać do bliższego zapoznania się z pięcioma pracami eksponowanymi w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Nasi pracownicy pomagać będą w odbiorze sztuki – pobudzą do refleksji, zainspirują do zastanowienia się nad każdą z prac.
W godzinach od 13.00 do 14.00 zapraszamy wszystkich chętnych na krótką prezentację dra Mateusza Solińskiego poświęconą dziełom eksponowanym w naszej Galerii pt. „Od impresjonizmu do pop-artu”, oraz do podzielenia się swoimi wrażeniami i dyskusji.
Celem akcji jest pokazanie zwiedzającym, że muzea można zwiedzać powoli, a sztukę odbierać bez posiadania specjalistycznej wiedzy czy odpowiedniego wykształcenia. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, którą można odkryć zatrzymując się przy nim dłużej niż przeciętne osiem sekund.
W tej edycji Dnia Wolnej Sztuki skupimy się na następujących pracach:
- Zofia Stryjeńska, Chrystus ukazujący się Matce (Wiosna nadchodzi), 1918
- Zdzisław Beksiński, Niebieska postać w czerwonym kapeluszu, 1987
- Jerzy Korzeniowski, Spalony fortepian, 1988
- Jan Świtka, Adam i Ewa (Dyptyk), 1979
- Jerzy Nowosielski, Akt, 1978
Nie obowiązują zapisy. Przez cały dzień wstęp na wystawę Galeria Sztuki Nowoczesnej będzie bezpłatny.