„Pola Negri. Podróż do gwiazd” w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej we Włocławku

„Pola Negri. Podróż do gwiazd” w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej we Włocławku

KPCEN Włocławek

Zbiory biblioteczne Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku wzbogaciły się o kolejną publikację poświęconą jedynej polskiej aktorce, która rozbłysła na niebie Hollywood – Poli Negri. Pola na przestrzeni lat wyróżniała się spośród aktorek dzięki swojej stylizacji Femme Fatale i zdolności do urzekania publiczności. Osiągnęła sukces wbrew wszelkim przeciwnościom – stała się ikoną filmu niemego.

Komiks autorstwa Macieja Jasińskiego i Jacka Michalskiego, wydany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, poświęcony został Poli Negri – polskiej gwieździe filmowej, urodzonej w Lipnie jako Barbara Apolonia Chałupiec (nazwisko rodowe Chalupec). Mit Poli Negri rozpalał wyobraźnię, a jej nazwisko elektryzowało kinomanów na całym świecie. Wystąpiła w około 70 filmach: polskich, niemieckich, amerykańskich, francuskim, angielskim i rosyjskim. Na ekranie z jednakową swobodą wcielała się w role arystokratek i wieśniaczek, uwodzicielskich wampów i kobiet z marginesu, egzotycznych piękności, intrygujących cudzoziemek, śpiewaczek i tancerek. „Polska królowa Hollywood” o magnetycznym uroku, wybitnie utalentowana, niezwykle pracowita, urodziwa i ambitna, zdobyła szczyty powodzenia, ale nie zapomniała o swoich korzeniach, choć po wyemigrowaniu nigdy już nie odwiedziła rodzinnego kraju.

W rodzinnym mieście Poli – w Lipnie –  Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri organizuje kilkudniowe Przeglądy Twórczości Filmowej, które gromadzą rzesze miłośników kina z kraju i z zagranicy. Festiwal na stałe wrósł w kulturalny kalendarz regionu. Oprócz emisji filmów, podczas Festiwalu prezentowane są spektakle teatralne, wystawy, odbywają się recitale znanych artystów, a także konkursy dla młodzieży. Lipno odwiedzają gwiazdy polskiego kina, teatru, eksperci sztuki filmowej i fani talentu Poli Negri.

W tym roku Festiwal „Pola i inni” planowany jest w dniach 24 -26 września 2021. O szczegółach festiwalu poinformujemy wkrótce.

 

7 lipca 2021

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189543

Skip to content