Poetyckie Cafe z “Balladyną”

Poetyckie Cafe z “Balladyną”

„Zobaczysz kiedyś Mamo kochana, co to za dziwna kraina – i czasy. Tragedia cała podobna do starej ballady, ułożona tak, jakby ją gmin układał, przeciwna zupełnie prawdzie historycznej, czasem przeciwna podobieństwu prawdy. Ludzie jednak starałem się aby byli prawdziwymi i aby w sercu mieli nasze serca” – tak pisał Juliusz Słowacki w liście do matki w 1834 roku.

Po opublikowaniu „Balladyny” czytelnicy i krytycy nie rozumieli, że ma być to uniwersalny, międzyepokowy model polskiego losu, fantastyczna legenda. “Balladyna” to genialna refleksja nad prawami historii i zasadami narodowego losu, by z przeszłości można było wysnuć wnioski na przyszłość.

9. edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej odbędzie się 5 września. Kawiarnia Obywatelska „Śródmieście Cafe” we Włocławku w ramach cyklu “Poetyckie Cafe” zaprasza mieszkańców na godzinę 11.00 na wspólne czytanie arcydramatu Juliusza Słowackiego “Balladyna”. Właściwe czytanie wybranych fragmentów poprzedzi krótka prelekcja literaturoznawcy, który spróbuje wyjaśnić fenomen tego niezwykłego tekstu romantycznego, jak również odpowiedzieć na pytanie, jaki sekret skrywa uśmiech tytułowej bohaterki.

 

Spotkanie odbędzie się przy zachowaniu zaleceń reżimu sanitarnego, obowiązkowe są maseczki i dezynfekcja rąk, ilość miejsc jest ograniczona.

 

Źródło: www.facebook.com/SrodmiescieCafe

Fot. gł. www.prezydent.pl

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7127548