Poetycki konkurs w Skępem

Poetycki konkurs w Skępem

9 czerwca 2018 roku odbył się XVI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Gustawa Zielińskiego, który rokrocznie organizuje Miejsko-Gminna Publiczna Biblioteka w Skępem. Jury oceniło 107 nadesłanych z całej Polski zestawów wierszy podzielonych na dwie kategorie wiekowe ich autorów: 10-15 i 16-21 lat.

Wśród młodszych twórców najlepsza okazała się Maria Tkacz z Rędzin, a wśród starszych jurorzy najwyżej ocenili Marię Pastwę ze Środy Śląskiej, która otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

Idea konkursu przyciąga do Skępego młode talenty i daje możliwość ekspresji, i odskoczni od codzienności. Dla uczestników nasze wydarzenie jest trampoliną do świata poezji, a otrzymywane nagrody motywacją do dalszej pracy twórczej. Po każdej edycji publikujemy zbiór wierszy, zawierający nagrodzone teksty laureatów – powiedział Jerzy Kowalski, Dyrektor skępskiej biblioteki i przewodniczący konkursowego jury.

Konkurs od wielu lat cieszy się dużym uznaniem w środowiskach poetyckich i traktowany jest jako jeden z bardziej prestiżowych w Polsce. Na pewno jest to także zasługą jego patrona, którego twórczość zalicza się do najwybitniejszych dzieł epoki romantyzmu.

Gustaw Zieliński (1809 – 1881) był nie tylko pisarzem i poetą, ale też patriotą i działaczem niepodległościowym zesłanym na Sybir. Gromadzone przez niego w prywatnej bibliotece – nazywanej „skępskim belwederem” – zbiory liczyły 21 289 tomów, 1486 map, 21 atlasów i wiele numizmatów. W księgozbiorze Zielińskiego szczególnie cenne były szesnastowieczne polonika ze statutem Jana Łaskiego z 1506 roku i pierwsze norymberskie wydanie dzieła Kopernika z 1543 roku. Zgodnie z jego wolą księgozbiór trafił do Płocka i stanowi najcenniejszą część Biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego im. Zielińskich w Płocku.

Gustaw Zieliński był także osobą bardzo przedsiębiorczą i okazał się najbogatszym w owym czasie człowiekiem płockiej guberni. Inwestował w młyny, zbudował cegielnię i hutę szkła, rozwinął gorzelnię i tartak, założył meliorację. Aktywnie działał w Towarzystwie Rolniczym, zaprowadził wzorową gospodarkę leśną, wprowadził nowe rasy bydła, wykorzystywał nowoczesne maszyny rolnicze. Miejscowi chłopi i robotnicy bardzo doceniali wielkie serce Gustawa Zielińskiego. Znane są jego działania prospołeczne, wspierające niezamożnych uczniów czy prowadzenie ochronki i szkoły.

Patronat nad imprezą od lat sprawują Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego, Starosta Powiatu Lipnowskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skępe.

 

Dorota Łańcucka
nauczyciel konsultant

Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli
we Włocławku

Źródło: Zyta Wegner- Rodem ze Skępego. Skępe, 2007 https://biblioteka.skepe.pl/

Fot. główna: Dwór Zielińskich w Skępem

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7035695