Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego

Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza 1 grudnia br. o godz. 16.30 na wernisaż wystawy „Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego”, który towarzyszy XVI Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Przeważająca część zdjęć prezentowanych na wystawie powstała w wodach tzw. koralowego trójkąta, czyli ogromnego obszaru w Azji Południowo-Wschodniej, na którym występuje największa bioróżnorodność morskich zwierząt na świecie. Wiele gatunków koralowców, ryb, skorupiaków oraz mięczaków właśnie tutaj przychodzi na świat i zasila rafy na całym świecie dzięki podróży w silnych prądach oceanicznych.

Wojtek Męczyński od początku swojej przygody z nurkowaniem jest zafascynowany nie tylko oczywistym dla wszystkich pięknem raf koralowych i majestatem ogromnych morskich ssaków, ale również urodą tych zwierząt, których znaczna część nurków nie zauważa. Większość zdjęć wykonanych przez autora wystawy to portrety stworzeń, których trzeba szukać właściwie z lupą. Podwodna fotografia makro to jego prawdziwa pasja i wielka miłość. Małe, kolorowe zwierzęta, które obejrzycie Państwo na tej wystawie, mają zwykle od kilku do kilkudziesięciu milimetrów wielkości!

Wojtek Męczyński jest fotografem podwodnym i organizatorem wypraw nurkowych. Nurkuje od początku 2006 roku, a kilka lat później zaczął fotografować pod wodą prostym kompaktowym aparatem. Obecnie stara się 3-4 razy w ciągu roku wyjechać na wyprawy, które w 100% poświęca tworzeniu podwodnych zdjęć.

Jak sam autor mówi „w fotografii podwodnej interesuje mnie przede wszystkim świat morskich mikrostworzeń. Podczas pobytu na Tonga zakochałem się jednak w łagodnych olbrzymach, którymi są humbaki. Tak różne od ludzi, a mające z nami wiele wspólnego. Lubię opowiadać o morskim świecie i prezentować jego piękno wszędzie tam, gdzie to możliwe: na targach, podczas festiwali podróżniczych, na zlotach, wystawach i w szkołach. Jestem ambasadorem marki OM System. Ufam, że propagowanie dobrej fotografii podwodnej zachęci Was do szukania możliwości oglądania większych i mniejszych mieszkańców mórz w ich naturalnym środowisku. Spotkania takie dają dużo satysfakcji i wiele radości. Chrońmy oceany!”

Zapraszamy do odkrywania niezwykle barwnego i tajemniczego podwodnego świata w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.

Wystawa: „Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego”
Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wernisaż: 1 grudnia br., godz. 16.30
Czas ekspozycji: 2 grudnia-31 grudnia br.
Kurator: Wojtek Męczyński, z ramienia MOT: dr Magdalena Nierzwicka

27 listopada 2023 r.

 

 

 

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7025320