Podsumowanie XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stacja Aleksandrów

Podsumowanie XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stacja Aleksandrów

Za nami niezapomniany XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Stacja Aleksandrów”. To magiczne doświadczenie pełne pięknej muzyki i inspiracji kulturowych.

Tegoroczna edycja festiwalu stanowiła okazję do czerpania z bogactwa światowego dziedzictwa muzycznego oraz podróży przez różne epoki muzyczne i kulturowe pejzaże. Otworzyliśmy festiwal niezwykłym Koncertem Inauguracyjnym “Pozdrowienia z Wiednia”, gdzie zabrzmiały najpiękniejsze utwory operowe, operetkowe i musicalowe. Wspaniali artyści, m.in. Alejandrina Vazquez Ramirez (sopran), Wioletta Liber (sopran), Nazar Tsatzyszyn (tenor), Wiktor Szymajda (fortepian) oraz zespół Ensemble Viadrina zauroczyli nas swoimi występami na scenie Miejskiego Centrum Kultury im. Mariana Szafrańskiego.

Rok 2023 ma ogromne znaczenie dla województwa kujawsko-pomorskiego, jako rok upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych geniuszy w historii nauki. W naszym mieście również postanowiliśmy uczcić tę rocznicę prezentując w sali im. Edwarda Stachury „STEDA” w budynku aleksandrowskiego dworca multimedialny spektakl o niebie i kosmosie pt. „Nic piękniejszego nad niebo”, podczas którego wystąpili Mariusz Monczak (skrzypce), Dawid Kwiatkowski (skrzypce), Adam Michalak (tenor), Robert Adamczak (fortepian), Dawid Kartaszewicz (recytacje). W programie usłyszeliśmy utwory J.B. Lully’go, F. Chopina, C. Debussiego.

Jednym z ważnych punktów festiwalu była premiera dwóch kompozycji nawiązujących do dziedzictwa Kopernika. “Nic piękniejszego nad niebo” Norberta Paleja to podróż dźwiękowa w czasie do epoki Kopernika i Keplera, ukazująca harmonię ruchów ciał niebieskich. Przy użyciu elektronicznego tła muzycznego i wizualizacji filmowych, przenieśliśmy się w czasy, gdy Kopernik pierwszy raz spoglądał w niebo. Druga kompozycja, “Septem Sidera”, składająca się z 7 poematów, jest inspirowana twórczością samego Kopernika, a muzykę skomponował Krzysztof Niegowski. Te dwie wyjątkowe kompozycje wyruszają w podróż z aleksandrowskiego dworca wraz z Kopernikiem, obejmując Rzym, Berlin, Tel Awiw, Nowy Jork, Toronto i Sao Paulo.

Nie możemy także zapomnieć o innej wybitnej postaci roku 2023 – Wisławie Szymborskiej. Polska poetka, noblistka i mistrzyni wycinanek, pozostawiła niezatarte piętno w świecie sztuki. Jej wycinanki, podobnie jak poezja, ukazują piękno i głębokie przemyślenia życia. Właśnie te wycinaki są inspiracją do koncertu jej poświęconemu, który połączył muzykę i słowo. Wspaniały koncert pt. “Muzyczno-poetycka wycinanka Wisławy Szymborskiej” w Parafii NMP Wspomożenia Wiernych w wykonaniu zespołu Accorinet Klezmer Band wzbogaciła poezja Szymborskiej recytowana przez aktora Michała Pielę.

Dziękuję, że byliście z nami podczas tej muzycznej podróży! – podkreślił burmistrz Arkadiusz Gralak. Cieszę się, że mogliśmy spędzić ten czas razem, celebrując różnorodność kulturalną i muzyczną. Nie mogę doczekać się kolejnych edycji naszego festiwalu i wspólnego odkrywania piękna muzyki oraz sztuki.

 

Organizatorami Festiwalu byli:
– Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski,
– Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
– Fundacja Ars Activa.

Wsparcie Organizacyjne:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej
Miejskie Centrum Kultury im. Mariana Szafrańskiego Aleksandrowie Kujawskim
Punkt Promocji i Informacji Turystycznej „STACJA ALEKSANDRÓW”

Sponsorzy:
Willa Radwan
Adam Jabczyński – Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o.

 

Źródło: aleksandrowkujawski.pl

Fot: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej, Punkt Promocji i Informacji Turystycznej „STACJA ALEKSANDRÓW”, Urząd Miejski

4 września 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7070807