Podsumowanie Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego

Podsumowanie Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego

logo Muzeum Okręgowe w BydgoszczyTO BYŁ DOBRY ROK

Podsumowanie Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego odbyło się 18.02.2019 r. w Miejskim Centrum Kultury. Na wydarzenie przybyło wielu znamiennych gości m.in. Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Senator Jan Rulewski, Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, radni miasta Bydgoszczy oraz dyrektorzy miejskich instytucji i szkół.

Idea Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego to wspólny projekt miasta Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego, Miejskiego Centrum Kultury oraz przedstawicieli obiektów Szlaku TeH2O i Wyższej Szkoły Gospodarki. W ciągu całego 2018 roku łącznie odbyło się prawie 270 wydarzeń związanych z industrialną historią miasta. Najwięcej inicjatyw zaproponowało Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a także Muzeum Kanału Bydgoskiego. W inicjatywę włączyły się zarówno bydgoskie szkoły, uczelnie wyższe, jak również instytucje publiczne czy przedstawiciele środowisk biznesowych. Całość spotkania podsumowującego prowadził Jarosław Jaworski z Miejskiego Centrum Kultury, a relację z przebiegu wydarzeń zrealizowanych w ramach Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego prezentował Andrzej Borsuk z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Spotkanie zakończył pokaz filmu dokumentującego zeszłoroczną edycję TechoFestu, któremu towarzyszył występ muzyczny w wykonaniu Grzegorza Pleszyńskiego.

We foyer MCK-u, obecni na uroczystości, mogli skierować swoją uwagę na fotografie Dariusza Gackowskiego, przedstawiające obiekty Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Co więcej przygotowano szereg publikacji nawiązujących do Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, m.in. autorstwa Tomasza Izajasza pt. “Bydgoszcz – miasto wody i przemysłu” album fotograficzny pt. „Industrial” autorstwa Dariusza Gackowskiego, czy „Bydgoszcz przemysłowa. Retro przewodnik – od warsztatu do fabryki” wydany przez Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury.

Inicjatywa Bydgoskiego Roku Dziedzictwa Przemysłowego ujawniła duży potencjał nie tylko wielu podmiotów zarządzających dziedzictwem przemysłowym i z nim związanych, ale także zakładów produkcyjnych i ukazała pozytywne nastawienie oraz zaangażowanie wielu osób i środowisk do kultywowania tradycji przemysłowej będącej trwałym elementem historii naszego miasta.

Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

Bogate i różnorodne dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy stanowi niezwykle ważny element krajobrazu miasta. Inicjatywa stworzenia szlaku została podjęta w 2012 roku przez Bydgoszcz w ramach międzynarodowego projektu SHIFT – X współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program dla Europy Środkowej). Ta europejska inicjatywa, ma na celu przede wszystkim tworzenie innowacyjnych produktów dziedzictwa przemysłowego. Szlak TeH2O spośród innych szlaków wyróżnia narracja. Znajdujące się na nim piętnaście obiektów pełni rolę ilustracji i scenerii dla wielu przeplatających się opowieści o ludziach i wydarzeniach z okresu rozkwitu przemysłowej Bydgoszczy. Szlak TeH2O to impuls do szukania informacji o mieście, historii „prosto z fabryki” i zgłębiania miejskich tajemnic.

fot. główna: Miejskie Centrum Kultury 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646007

Skip to content