Podsumowanie drugiego spotkania „Forum Olimpijczyków – Laboratorium Zdolności”

Podsumowanie drugiego spotkania „Forum Olimpijczyków – Laboratorium Zdolności”

 

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków – Laboratorium Zdolności” odbyło się 6 listopada 2017 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz siódmych klas szkół podstawowych.

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 210 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, m.in. z SP 28, 30 31, 56, Gimnazjum nr 20 i 23, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3, 5, 5 i 6 oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych i SP 1 Niepublicznej. Tematyką spotkania były nauki humanistyczne: język polski, literatura polska, historia.

Konferencję rozpoczęła dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek – wykładowca z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UKW w Bydgoszczy. Podczas wykładu pn. „Lustereczko powiedz przecie…Kobieta i lustro w polskiej poezji XX wieku” przedstawiła motyw lustra w różnych tekstach kultury (malarstwo i literatura). Opowiedziała o polskich poetkach – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Halinie Poświatowskiej, których wiersze traktowały często o lustrze, przemijaniu, życiu, miłości, chorobie i śmierci.

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3 i 6 w Bydgoszczy. Jako pierwszy swą prelekcję wygłosił uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy – Kacper Dobek, laureat konkursów kuratoryjnych z języka polskiego, fizyki, dwukrotnie z matematyki, z Ligi Zadaniowej, informatyki oraz finalista konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego. W wystąpieniu zatytułowanym Ludzie ludziom zgotowali ten los opowiedział o czasach wojennych, Powstaniu Warszawskim, holokauście a na zakończenie przedstawił zebranym krótki film o Nicholasie Georgu Wintonie – człowieku, który uratował 669 dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Następnie zaprezentowała się Maria Winiarska – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy, uczennica 2 klasy lingwistycznej LO nr 1. Laureatka konkursu polonistycznego w gimnazjum. W konkursie poetyckim „Laur Arbuza” zajęła drugie miejsce. W prelekcji pn. Życie jest poezją opowiedziała uczniom, czym według niej jest poezja, jak została poetką oraz zaprezentowała swoje autorskie wiersze, m.in. Cytatowe wiersze, Pamiętam czy Drugi spacer po wolności.

W następnej części spotkania wystąpiła dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła – wykładowca w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Opowiedziała ona zebranych kilka ciekawostek i opowiastek historycznych w wykładzie o intrygującym tytule – Kim był Ziuk? Dlaczego Ludwik XIV nie mył się?. Dowiedzieliśmy się m.in., że powodem braku higieny Ludwika XIV była diagnoza ówczesnych medyków, którzy stwierdzili, po przeprowadzonych „badaniach”, że przyczyną dżumy jest częste mycie. Wówczas zabroniono kąpieli w całym kraju, co przyniosło oczywiście odwrotny skutek. Pani doktor przedstawiła również kilka ciekawostek z życia Józefa Piłsudskiego, Romana Dymowskiego, Józefa Stalina czy Hitlera.

W dalszej części konferencji zaprezentowały się uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy – Dominika Strymińska, Wiktoria Superczyńska, Kalina Zalewska i Maja Koprowska, dziewczęta mają różnorodne pasje przedmiotowe. Jest to i biologia, i polski, i matematyka, i historia. Gimnazjalistki należą do szkolnej grupy aktywistek. Realizują się poprzez konkursy szkolne i miejskie. Podczas prelekcji pn. 15 minut po Japonii zafascynowały zebranych Japonią. Opowiedziały o jej historii, obyczajach czy języku. Dowiedzieliśmy się na przykład, jak w języku japońskim mówi się dzień dobry: Konnichi-wa, dobry wieczór: Konbad-wa, czy do widzenia: Sayōnara.

Na zakończenie uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek o naszym mieście. W wykładzie pn. Bydgoszcz jakiej nie znacie zaprezentował się uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bydgoszczy – Mikołaj Hetzig. Mikołaj ma na swoim koncie sukcesy w wielu konkursach historycznych, pasjonuje go historia, a w szczególności historia naszego miasta. Jest także młodym przewodnikiem po Bydgoszczy. Opowiedział zebranym o Kogucie Twardowskiego, Łuczniczce, Operze Nowej czy Kościele Klarysek. Dowiedzieliśmy się także, że według najnowszych badań 18. południk przecina Stary Rynek i Wyspę św. Barbary w Bydgoszczy.

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Usłyszeliśmy duet wokalny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy – Kamil Kmieć i Mona Ataya śpiewają razem od 5 lat. Jednak muzyka interesowała ich od zawsze. Nie tylko śpiewają, a także grają na różnych instrumentach. Pasja i ciężka praca zaowocowały udziałem w licznych konkursach wokalnych, a zarazem wieloma nagrodami. Zaśpiewali dla nas utwory: Up – Demi Lorato oraz Let it all go – Birdy Rhodes.

Usłyszeliśmy także utwory musicalowe w wykonaniu uczennicy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 – Aleksandry Krawczyk. Ola jest uczennicą pierwszej klasy biologiczno- chemicznej 1 LO. Interesuje się biologią, ale pasjonuje się też śpiewem. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Musicalowej i Filmowej zajęła 4 miejsce. Jej piękny głos – podobny do Beyonce zafascynował widownię, a niektórzy prosili przyszłą gwiazdę o autografy.

„Forum Olimpijczyków – Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337941

Skip to content