Podróż do gwiazd – komiks o Poli Negri

Fot. Andrzej Goiński/UMKWP

Podróż do gwiazd – komiks o Poli Negri

erb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

„Temperament na wskroś sceniczny, poczucie sceny wrodzone, warunki zewnętrzne wyjątkowe, głos bogaty w niespodzianki” – tak o pochodzącej z Lipna aktorce pisali krytycy filmowi. Barbara Apolonia Chałupiec, znana jako Pola Negri, jest bohaterką kolejnego komiksu powstałego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Komiks „Pola Negri. Podróż do gwiazd” opowiada historię życia największej gwiazdy niemego kina. Wystąpiła w ponad 70 polskich i zagranicznych produkcjach. Na ekranie z jednakową swobodą wcielała się w role arystokratek, wieśniaczek, egzotycznych piękności, intrygujących cudzoziemek, śpiewaczek i tancerek. „Polska królowa Hollywood” o magnetycznym uroku, wybitnie utalentowana, niezwykle pracowita, zdobyła szczyty powodzenia, ale nie zapomniała o swoich korzeniach, choć po wyemigrowaniu nigdy już nie odwiedziła rodzinnego kraju. Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski.

Komiks w wersji on-line.

Historie wyjątkowych postaci zamknięte w komiksach

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało jedenaście komiksów opowiadających historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem. Wśród nich generał Elżbieta Zawacka, Edward Stachura, Jerzy Popiełuszko, Marian Rejewski, Jan Czochralski i patron naszego województwa Jan Paweł II. Uczniowie poznają życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, a także historię gwiazdy polskiego kina przedwojennego Heleny Grossówny. Najnowsze publikacje, które powstały w ubiegłym roku, poświęcone zostały ważnym rocznicom: stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski – „Wolność nie umiera nigdy” oraz setnej rocznicy Cudu nad Wisłą – „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921. Ostatni bastion”. Komiksy dostępne są również on-line.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński/UMKWP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

24 sierpnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185056

Skip to content