Podgórz sprzed lat: Podgórskie pomniki i posągi w przestrzeni miasta

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu

Podgórz sprzed lat: Podgórskie pomniki i posągi w przestrzeni miasta

Jakie były związki figury św. Walentego z koleją żelazną? Z kim i dlaczego wojował ks. proboszcz Józef Domachowski podczas ustawiania na cmentarzu grupy figuralnej Golgota? Między innymi na te pytania odpowie Katarzyna Kluczwajd, autorka książki „Podgórz. Toruńskie przedmieścia sprzed lat”.

4 lutego Filia nr 4 Książnicy Kopernikańskiej zaprasza na kolejne spotkanie z historią i dawną codziennością lewobrzeżnej części Torunia. Tym razem czeka nas opowieść o posągach funkcjonujących (niegdyś i dziś) w przestrzeni miasta Podgórza – od pruskiego żołnierza (Kriegerdenkmal) po Marszałka Józefa Piłsudskiego (pomniki nie przetrwały wojen światowych), od Ukrzyżowanego po zapomnianego św. Walentego. Katarzyna Kluczwajd wspomni również o pomniku współczesnym, który mógł znaleźć się na lewobrzeżu, jednak wybrano dla niego inną lokalizację. Spotkanie odbędzie się w bibliotece przy ul. Poznańskiej 52. Początek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 651 36 85.

Data: 4 LUTEGO, godz. 18
Miejsce: Filia nr 4 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Poznańska 52

Zdjęcie główne: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu, fot. Anna Siemińska

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013509