PODARUJ WIERSZ – ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

PODARUJ WIERSZ – ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Rozpoczęła się II edycja ogólnopolskiej akcji “Podaruj wiersz”, prowadzonej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Partnerem akcji jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio. Akcję wspiera ogólnopolski portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a Polski Komitet ds. UNESCO objął ją swoim honorowym patronatem.

Akcja polega na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza i podarowaniu go bliskiej osobie. Fundacja tak przedstawia ideę akcji:

“Wierzymy, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Dlatego uczestników akcji zachęcamy, by osób, którym podarują wiersz, poszukali nie tylko w swoim najbliższym otoczeniu (w rodzinie, wśród przyjaciół, sąsiadów, bliższych i dalszych znajomych), ale również tam, gdzie słowo właściwie użyte jest najbardziej potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych etc. W naszej intencji akcja „Podaruj wiersz” ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak po­myślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.”

Fundacja ma nadzieję, że głównymi ambasadorami akcji będą bibliotekarze, nauczyciele i animatorzy kultury, którzy poprzez zaangażowanie oraz umożliwienie przepisanie wiersza w swojej placówce, przyczynią się do jej rozpropagowania. Biblioteki otrzymają specjalnie przygotowaną papeterię, na której można odręcznie prze­pisać wybrany wiersz.

“Podaruj wiersz” – zaproszenie skierowane do bibliotekarzy.

Karty również można samodzielnie pobrać z sieci i wydrukować. Plik z kartą dostępny jest TUTAJ.

W zeszłym roku do akcji przyłączyło się kilkaset bibliotek i szkół w całej Polsce, które przepisywały wiersze m.in. dla lokalnych oraz ogólnopolskich instytucji opieki społecznej – np. Fundacji „Akogo”, SOS Wioski Dziecięce, Fundacji „Projekt Starsi”.

Więcej informacji na stronie akcji.

Źródło: fundacjaherberta.com, teatrnn.pl, sbp.pl

Fot. Pixabay

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023709