„Pod niebem Kopernika” – III Toruńska Noc Muzeów realizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

„Pod niebem Kopernika” – III Toruńska Noc Muzeów realizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do udziału w III Nocy Muzeów, tym razem związanej z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się 9 września 2023 r. (sobota) w godz. 18.00–22.00 pod hasłem „Pod niebem Kopernika”. Udostępnione zostaną trzy oddziały – Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, w których czekać na Państwa będą dodatkowe atrakcje, m.in. oprowadzania, prelekcje, pokazy i działania edukacyjne.

Jednymi za najważniejszych punktów programu nocy będzie udostępnienie naszej najnowszej wystawy pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, która jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy. Ekspozycja opowiada o wpływie młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania, ukazując m.in. renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Drugim ważnym wydarzeniem będzie premiera filmu „Koniec, który wieńczy dzieło” towarzyszącego wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” oraz spotkanie z aktorami i autorami tego projektu, a kolejnym – spotkanie na wystawie poświęcone mistrzom grafiki europejskiej.

Pozostałe punkty programu również związane są z postacią Mikołaja Kopernika, a wśród nich można znaleźć m.in.: spotkanie przy prasie drukarskiej w Domu Mikołajka Kopernika, prelekcję „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” czy prezentację multimedialną pt. „Mikołaj Kopernik i ekonomia” w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Ponadto wstęp na wieżę Ratusza Staromiejskiego, na której czekają na Państwa dwie nowe lunety widokowe, będzie w promocyjnej cenie 12 zł/os, a w Ratuszu Staromiejskim odbywać się będzie kiermasz wydawnictw muzealnych (18.00–21.30).

Wstęp do muzeum (z wyjątkiem wieży) bezpłatny!

Spędźmy wspólnie Noc w Muzeum!

PROGRAM III NOCY MUZEÓW

______________

III Toruńska Noc Muzeów

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika; Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Termin: 9 września 2023 r., godz. 18.00–22.00

Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń

Fot. główna: K. Deczyński, MOT – Noc muzeów 2023

6 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023464