Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r. (10 marca)

SZTUKA FOTOGRAFII Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r.

Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r. (10 marca)

Tuż po zakończeniu II wojny światowej profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego przenieśli się do Torunia, gdzie postanowili kontynuować tradycję uczelni wileńskiej. Pomimo starań Jana Bułhaka nie doszło do odtworzenia na nowo powołanym Wydziale Sztuk Pięknych UMK działającego w Wilnie Zakładu Fotografii Artystycznej. Mimo to już w pierwszej powojennej dekadzie fotografia artystyczna doskonale się rozwijała zarówno w w Toruniu, jak i pobliskiej Bydgoszczy… Tak rozpoczyna się powojenna historia fotografii artystycznej w regionie, o której w cyklu multimedialnych wykładów on-line opowie Stanisław Jasiński. Marcowa prelekcja „Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r.” będzie wprowadzeniem w zagadnienie. Od kwietnia kolejne wykłady będą poświęcone najważniejszym twórcom fotografii artystycznej w regionie w drugiej połowie XX wieku.

Udział w wykładzie jest bezpłatny, ale liczba uczestników jest ograniczona – WOAK prosi o wcześniejszą rejestrację.
W tym roku Stanisław Jasiński zaprezentuje najważniejszych artystów fotografików regionu, którzy tworzyli w drugiej połowie XX wieku i na początku bieżącego stulecia. Marcowy wykład będzie wprowadzeniem w temat, Stanisław Jasiński przedstawi m.in. zabiegi o utworzenie Zakładu Fotografii Artystycznej na nowo powołanym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Zakład taki, pod kierownictwem Jana Bułhaka istniał od 1919 r. przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie – zauważa Jasiński. – Jak wiadomo, toruńską uczelnię tworzyli właśnie profesorowie z Wilna. Pomimo starań Jana Bułhaka do powołania Zakładu Fotografii Artystycznej nie doszło, nie przeszkodziło to jednak w szybkim rozwoju sztuki fotografii w regionie. W Toruniu jednym z animatorów środowiska fotografików był zaprzyjaźniony z Bułhakiem Alojzy Czarnecki, w Bydgoszczy natomiast prężne działająca grupa związana była zakładami fotochemicznymi Alfa (późniejszy Foton).

Multimedialny wykład „Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r.” przygotował i wygłosi na żywo na platformie Zoom Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Zobacz więcej o konsultacjach i wykładach

Rejestracja online TUTAJ

Kiedy: 10 marca (środa), godz. 17.00

Gdzie: platforma Zoom

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7341535

Skip to content