Po Finale WOŚP wahadło z nową nazwą

Po Finale WOŚP wahadło z nową nazwą

Kwotą 1975 złotych zakończyła się licytacja nazwy najdłuższego wahadła Foucaulta w Polsce. Grudziądzka firma “PetroConsulting” zwyciężyła w aukcji podczas ostatniego 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Po raz kolejny Młyn Wiedzy zagrał z Orkiestrą Jerzego Owsiaka. Cieszymy się, że przekazując na licytację nazwę naszej wizytówki, mogliśmy wesprzeć temat tegorocznego Finału – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki.

Zwycięzca licytacji otrzyma certyfikat i będzie miał prawo do zamieszczenia na tablicy na parterze Centrum nazwy firmy. Tabliczka będzie zawierała także informację, że nazwa wahadła została wylicytowana podczas 26. Finału WOŚP. Do czasu przyszłorocznego Finału WOŚP wahadło w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie nosiło nazwę: “PetroConsulting Automatyka Stacji Paliw”.

– Pierwsze w województwie kujawsko–pomorskim centrum nauki, do tego tak blisko naszej firmy, było dla nas oczywistym powodem wzięcia udziału w licytacji. Jako firma technologiczna jesteśmy wyjątkowo zainteresowani krzewieniem nauki, a jeżeli można to zrobić w tak przystępny sposób, tym bardziej nam się to podoba. Możliwość nadania nazwy wizytówce instytucji, jaką jest Wahadło Foucaulta, było bonusem samym w sobie – wyjaśnia Arkadiusz Szymański, wiceprezes zarządu „PetroConsulting”.

Firma PetroConsulting jest wiodącym w Polsce producentem automatyki dla stacji paliw. Rozwiązania oraz produkty technologiczne stosowane przez firmę, powstały na bazie wieloletnich doświadczeń i surowych wymagań branży paliwowej. Od ponad 12 lat PetroConsulting tworzy najbardziej zaawansowane rozwiązania dla wewnętrznych, przyzakładowych stacji paliw. Specjalizuje się w produkcji profesjonalnych narzędzi takich jak tankomaty i sterujące nimi oprogramowanie, służące do szczegółowej kontroli i właściwego rozliczania paliwa.

O wahadle

Główną ideą ekspozycji jest zademonstrowanie odbiorcom doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi. Odchylenie płaszczyzny wahań wahadła Foucaulta od położenia początkowego jest efektem działania siły Coriolisa – jednej z sił bezwładności działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia. Toruńskie wahadło Foucaulta ma 33 metry długości, a jego serce waży 35 kg. Pełen obrót płaszczyzny jego drgań (charakterystyczny dla naszej szerokości geograficznej ~ 53oN ) następuje po około 30 godzinach.

Więcej o doświadczeniu przeprowadzonym w paryskim Panteonie można przeczytać na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164621

Skip to content