Pasjonaci historii nagrodzeni

Pasjonaci historii nagrodzeni

Województwo Kujawsko-Pomorskie

20 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w wojewódzkim konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. W wydarzeniu udział wzięli marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu Sławomir Kopyść. Zdjęcia do pobrania

– Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych zasługuje na upamiętnienie. Konkurs jest atrakcyjną formą poznania tej historii, zachęca młodszych i starszych do rozwijania wiedzy o historii regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Po wystąpieniach przedstawicieli samorządu województwa wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym. Zwyciężczynie pierwszych miejsc zaprezentowały swoje prace, a Muzeum Artylerii w Toruniu przygotowało żywą lekcję historii z udziałem grupy rekonstrukcyjnej.

Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją do dokumentowania historii. Przedsięwzięcie ma zachęcić uczniów do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii regionu.

Do konkursu można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce: „O ludziach”, „O wydarzeniach”, „Album rodzinny”, „Oblicza codzienności”, „Udział i rola mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego we współczesnych wydarzeniach” lub „Pomoc Żydom udzielana przez Polaków podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej”. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 39 prac, zaś w drugiej 36.

 Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Wojciecha Polaka przyznała następujące nagrody:

  • w kategorii uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych:

I miejsce – Lidia Banaś, Szkoła Podstawowa im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie

II miejsce – Maria Sadowska, Szkoła Podstawowa w Łasinie (powiat grudziądzki)

III miejsce – Julia Wojdowicz, Szkoła Podstawowa nr 32 im. Armii Krajowej w Toruniu.

  • w kategorii uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych:

I miejsce – Lena Krause, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie

II miejsce – Sebastian Rejewski, Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki)

III miejsce – Olaf Jagodziński, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie (powiat nakielski).

Pełna lista laureatów i wyróżnionych

Organizatorem tegorocznej czternastej edycji konkursu był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK, Wojskowej Służby Polek  w Toruniu, Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

 Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP, Rozdanie nagród w konkursie „Oni tworzyli naszą historię”

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

21 czerwca 2022 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7120830