Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry – wykład on-line dra hab. Cezarego Wąsa w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”

Bernard Tschumi, Aerial view, © Deskgram (1)

Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry – wykład on-line dra hab. Cezarego Wąsa w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”

Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry” przedstawia filozoficzne dyskusje, jakie towarzyszyły projektowaniu parku w paryskiej dzielnicy La Villette. Na owe teoretyczne założenia złożyły się teksty Bernarda Tschumiego, w których autor kwestionował tradycyjne sposoby tworzenia dzieła architektury. Kolejnym etapem włączenia filozofii w proces projektowania parku był cykl dyskusji Petera Eisenmana z Jacquesem Derridą. Ich głównym tematem był problem chôry, który podjęty został przez późniejszych komentatorów i wykorzystany do interpretacji parku.

Park był analizowany jako przestrzeń inwencji w zakresie tworzenia nowych zasad funkcjonowania wspólnoty i demokracji. Myślenie o przyszłości politycznej może jednak przekraczać horyzont zwykłych oczekiwań. Chociaż myśl filozoficzna zawsze złączona jest z problemami współczesności, a metafizyka niekiedy splata się z bieżącą polityką, to jednocześnie do obyczajów filozofii należy także przekraczanie horyzontów i myślenie o całkowitej inności i niemożliwości. Rozważania na temat Inności przesunęły dyskusję w stronę tradycji teologii apofatycznej i współczesnych rozważań na temat wiary i religii. Parc de La Villtette zyskał wówczas nowe postsekularne znaczenia, które umożliwiają przypisanie mu funkcji świątyni Inności (L’Autre) i Niemożliwości (Impossible).

dr hab. Cezary Wąs – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry
wykład on-line dra hab. Cezarego Wąsa w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”
25.01.2022 (wtorek), godz. 18.00

Zdjęcie gł.: Bernard Tschumi, Aerial view, © Deskgram

19 stycznia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7159125

Skip to content