19 sty Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry – wykład on-line dra hab. Cezarego Wąsa w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”
Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry” przedstawia filozoficzne dyskusje, jakie towarzyszyły projektowaniu parku w paryskiej dzielnicy La Villette. Na owe teoretyczne założenia złożyły się teksty Bernarda Tschumiego, w których autor kwestionował tradycyjne sposoby tworzenia dzieła architektury. Kolejnym etapem włączenia filozofii w proces projektowania parku był cykl dyskusji Petera Eisenmana z Jacquesem Derridą. Ich głównym tematem był problem chôry, który podjęty został przez późniejszych komentatorów i wykorzystany do interpretacji parku.
Park był analizowany jako przestrzeń inwencji w zakresie tworzenia nowych zasad funkcjonowania wspólnoty i demokracji. Myślenie o przyszłości politycznej może jednak przekraczać horyzont zwykłych oczekiwań. Chociaż myśl filozoficzna zawsze złączona jest z problemami współczesności, a metafizyka niekiedy splata się z bieżącą polityką, to jednocześnie do obyczajów filozofii należy także przekraczanie horyzontów i myślenie o całkowitej inności i niemożliwości. Rozważania na temat Inności przesunęły dyskusję w stronę tradycji teologii apofatycznej i współczesnych rozważań na temat wiary i religii. Parc de La Villtette zyskał wówczas nowe postsekularne znaczenia, które umożliwiają przypisanie mu funkcji świątyni Inności (L’Autre) i Niemożliwości (Impossible).
dr hab. Cezary Wąs – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry
wykład on-line dra hab. Cezarego Wąsa w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”
25.01.2022 (wtorek), godz. 18.00
Zdjęcie gł.: Bernard Tschumi, Aerial view, © Deskgram
19 stycznia 2022 r.