Pandemiczny “Straszny Młyn”

Pandemiczny “Straszny Młyn”

W ostatni weekend października Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w okresie pandemii zamieni się w “Straszny Młyn”. Na nastoletnich detektywów będzie czekała do rozwiązania zagadka tajemniczej zbrodni w Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia zmieniliśmy formułę wydarzenia. W tym roku dzięki specjalnie przygotowanym warsztatom, nasze centrum nauki stanie się areną „walki” ze szkodliwymi mikroorganizmami, a uczestnicy wcielą się w rolę pogromców mikrobów – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do wspólnej naukowej zabawy zaprasza w piątek (30 października) w godz. 18:00-20:00 i w sobotę (31 października) w godz. 11:00-13:00. Uczestnicy skorzystają z trzech specjalnie przygotowanych warsztatów, które pozwolą na zapoznanie się z – czającymi się wszędzie – „mikro-wrogami” oraz sposobami obrony przed nimi. – Własnoręcznie wykonana „broń” okaże się nie tylko skuteczna, ale i pięknie pachnąca. Nie zabraknie oczywiście zaskakujących zabaw i doświadczeń ze światłem i wzrokiem. Do udziału zapraszamy osoby od 5. roku życia – mówi Marcin Centkowski.

W trakcie dwugodzinnego spotkania uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w trzech warsztatach:

“Woda niebezpieczna (?) dla życia”: w dawnych czasach niewiele wiedziano o chorobach zakaźnych i sposobach ich rozprzestrzeniania się. Dziś wiadomo, że za wiele epidemii winę ponosi brudna woda. Drobnoustroje przedostają się do organizmu człowieka razem ze spożywanym pokarmem lub wodą i ulegają szybkiemu namnożeniu. Postęp naukowy sprawił, że liczne w XIX wieku epidemie cholery, w zasadzie zostały wyeliminowane dzięki odkryciu przez Roberta Kocha w 1883 roku przecinkowca cholery. Używając mikroskopów, przekonamy się, co żyje w wodzie np. z kałuży czy ze Strugi Toruńskiej. Czy wodę kranową można picia bez obaw?

“Mydłem w mikroba”: w pracowni zaprezentujemy jak można walczyć z niektórymi mikrobami. Czy podstawowe środki czystości dadzą im radę? Wykonamy kilka eksperymentów, które zobrazują nam jak łatwo można pozbyć się niechcianych gości z naszego najbliższego otoczenia. Kulminacją warsztatów będzie wykonanie kolorowego i pachnącego mydełka.

“Drzwi do innego świata”: odkrycie mikroskopu i teleskopu otworzyło drzwi do świata, którego istnienia nikt się nie spodziewał. To tylko kilka odpowiednich kawałków szkła, ale właściwie zastosowane spowodowały już niejedną rewolucję w nauce. Przeprowadzimy kilka łatwych i efektownych eksperymentów ze światłem i wzrokiem, zbadamy m.in. to, czy światło da się odchylać, co się dzieje, gdy przeciska się ono przez mały otwór, jak postrzegamy kolory oraz co się znajduje na końcach tęczy. Na koniec spróbujemy zbudować prosty mikroskop-projektor i zobaczyć wnętrze kropli wody w nietypowym, bo laserowym świetle.

Wydarzenie odbędzie się w piątek (30.10.) w godz. 18:00-20:00 oraz w sobotę (31.10.) w godz. 11:00-13:00. Bilety w cenie 20 zł można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba miejsc jest ograniczona.


Tajemnicza zbrodnia w Centrum Innowacyjnej Edukacji

W Centrum Innowacyjnej Edukacji dla nastoletnich miłośników zagadek, dziwnych zjawisk, duchów i tajemnic przygotowano specjalną grę detektywistyczną. – Ostatnio w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji zaczęły dziać się dosyć dziwne rzeczy. Czasami słychać dźwięki, których nie potrafimy zlokalizować, światło w niektórych miejscach samo się zapala, gubią się różne rzeczy. Na pewno da się to wszystko racjonalnie wytłumaczyć – mówi Marcin Centkowski. Pracowników centrum niepokoi również zagadka pewnej zbrodni, która miała przed laty miejsce. Doszło do morderstwa, którego ofiarą była pewna młoda kobieta. Plotka głosi, że jej ciało zostało pogrzebane gdzieś na terenie naszego budynku. – W trakcie wydarzenia naukowi detektywi pomogą nam rozwikłać zagadkę dziwnych zjawisk, pozbyć się plotek dotyczące duchów i raz na zawsze wyjaśnić wszystkie tajemnice naszego budynku – wyjaśnia rzecznik.

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Wł. Łokietka 5) w piątek (30.10.) w godz. 18:00-20:00. Minimalny wiek uczestnika to 13 lat. Bilety w cenie 20 zł można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba miejsc jest ograniczona.

W ramach wydarzenia odbędą się wyłącznie zajęcia. Nie będzie możliwości zwiedzania wystaw. W sobotę można zakupić dodatkowy bilet na zwiedzanie.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7641344

Skip to content