Pałac Kronenbergów w Wieńcu odzyskuje dawny blask

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu

Pałac Kronenbergów w Wieńcu odzyskuje dawny blask

Herb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Za rok wnętrza pałacu i starego dworku, tworzących zespół pałacowy w Wieńcu w powiecie włocławskim, oglądać będziemy w kształcie, jakim nadali mu jego architekci i budowniczowie prawie 130 lat temu. Obiekty, będące jednymi z najokazalszych tego typu zabytków w Kujawsko-Pomorskiem, przechodzą właśnie gruntowny remont.

Trwają prace rozbiórkowe wewnątrz pałacu i drugiego budynku, tak zwanego starego dworu. Wykonawca zburzył stare ściany działowe powstałe w czasie funkcjonowania w tym miejscu sanatorium i szpitala, zabezpieczył fundamenty, skuł tynki, usunął stropy. Kolejnym etapem będzie wymiana dachów.

– W Wieńcu powstanie Kujawskie Centrum Muzyki. Chcemy, by ten wspaniały kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył ludziom. Odbywać się tu będą duże i ważne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy – a także warsztaty i spotkania muzyczne. Nowa instytucja będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Po przebudowie i modernizacji w pałacu powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne. Odrestaurowany zostanie także otaczający pałac park. Inwestorem jest marszałkowski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa.

Prace budowalne zakończą się latem przyszłego roku. Koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonawcą prac budowalnych jest konsorcjum grudziądzkich firm: JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort.

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany w stylu angielskiego neogotyku stary dwór (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Właścicielem posiadłości była najbogatsza w drugiej połowie XIX wieku bankierska rodzina Kronenbergów. Po wojnie odebrano majątek jego właścicielom i utworzono w nim sanatorium, a następnie szpital przeciwgruźliczy.

Rewitalizacja historycznego parku

Gotowa jest już koncepcja rewitalizacji parku otaczającego majątek. Było to możliwe dzięki udziałowi Urzędu Marszałkowskiego w międzynarodowym projekcie HICAPS – Historyczne parki dworskie (strona projektu), który finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Europa Środkowa. Rewitalizacja zakłada odtworzenie dawnego układu alejek i układu zieleni wraz z nasadzeniami drzew i krzewów. W oparciu o dziewiętnastowieczne dokumenty, zdjęcia i wzory powstaną nowe żywopłoty, rabaty kwiatowe, ławki. Wizualizację parku można obejrzeć tutaj. Po rewitalizacji park służyć będzie jako przestrzeń, w której organizowane będą wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP – Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337357

Skip to content