Otwieramy sezon letni nad wodą

Motorówka na jeziorze, w oddali las

Otwieramy sezon letni nad wodą

Województwo Kujawsko-PomorskieCzłonek zarządu województwa Marek Wojtkowski, burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego spotkali się w poniedziałek (24 czerwca) nad Zalewem Koronowskim, by zainaugurować letni sezon wakacyjny na kujawsko-pomorskich kąpieliskach. Samorząd województwa finansuje w tym roku letnie dyżury i patrole WOPR-owskie kwotą 130 tys. złotych.

– Samorząd województwa wspiera WOPR, czyli bezpieczeństwo nad wodą, od wielu lat, dzięki czemu oddziały pogotowia zostały wyposażone w znakomity sprzęt, m.in. nowoczesne łodzie patrolowe i sprzęt ratowniczy sensu stricte, w tym wysokiej klasy defibrylatory. Nasza współpraca z WOPR-em jest znakomita, bardzo ją sobie cenimy. Myślę, że trudno wyobrazić sobie bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą bez zaangażowania tej służby – powiedział podczas spotkania na plaży w Pieczyskach członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.

Zrzeszone w strukturach WOPR zespoły ratownicze, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad:

  • Zalewem Włocławskim
  • Zalewem Żur (powiat świecki)
  • jeziorem Gopło (powiat inowrocławski)
  • jeziorem Żnińskim Małym i Dużym
  • jeziorami Pojezierza Brodnickiego
  • Wisłą
  • Brdą
  • i Wdą.

 

Służby ratownicze będą pełnić dyżury również w stanicach WOPR i na kąpieliskach w Bydgoszczy, Tleniu (powiat świecki), Borównie (powiat bydgoski), Toruniu, nad Zalewem Koronowskim, w Żninie, Brodnicy, Tucholi, Solcu Kujawskim (powiat bydgoski) i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

Na wsparcie kujawsko-pomorskich jednostek WOPR przekazujemy także unijne pieniądze w ramach naszych programów regionalnych. Środki RPO 2014-2020 umożliwiły zakup narzędzi do prowadzenia szkoleń i sprzętu usprawniającego prowadzenie akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

 

Dzięki realizacji unijnego projektu szkoleniowego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu zdobyło uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym i kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

W ramach aktualnego programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027) na zakup sprzętu dla WOPR-u przeznaczamy 6 mln złotych.

Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad wodą (a także w górach) powstała bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania na telefony komórkowe, aby w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia szybko skontaktować się z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP; Otwarcie sezonu na Zalewie Koronowskim

 26 czerwca 2024 r.

 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189521

Skip to content