Otwarcie wystawy “Polskie lotniczki w Stuleciu”

Otwarcie wystawy “Polskie lotniczki w Stuleciu”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Polskie lotniczki w Stuleciu”, które odbędzie się 14 września o godzinie 12:00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Przy tej okazji zaplanowano dla gości wiele atrakcji, z których najważniejszą będzie najprawdziwszy szybowiec Jaskółka, który stanie na dziedzińcu Ratusza.

Piękne miejsce na  kartach lotniczej historii zajmują polskie lotniczki już od początku XX wieku wznosząc się w przestworza. Na równi z mężczyznami stawiały czoła wyzwaniom epoki, potrafiły sprostać wysokim wymaganiom rygorów zarówno w warunkach pionierskich pokojowych, wojennych i powojennych. Nie wahały się patrzeć w przestworza i marzyć o lataniu, z godną podziwu ambicją pokonywały strach w walce z żywiołami przyrody i piętrzącymi się przeszkodami natury społecznej, materialnej oraz sprzętowej. Dokonały dużej wagi  wyczynu sportowego i propagandowego przekonując władze, społeczeństwo i skostniałe struktury oponentów o słuszności szkolenia kobiet w tej dziedzinie.

Dzięki swojej  pasji, determinacji, sile, ciężkiej pracy i wielkiej miłości do lotnictwa, pozostawiły po sobie trwały ślad na lotniczym szlaku. Wielkimi literami zaznaczyły i zaznaczają w annałach dziejów  lotnictwa polskiego, europejskiego i światowego swoje miejsce, rozsławiając Polskie Skrzydła we wszystkich gałęziach lotnictwa.

W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, obchodzimy również taką samą rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego, co stwarza  okazję do zaprezentowania sylwetek polskich lotniczek i uczczenia Ich dorobku i pamięci.

Jolanta Przybylak

Polskie lotniczki w Stuleciu
Termin: 14 września – 30 października 2018
Miejsce: dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Opracowanie merytoryczne: Jolanta Przybylak
Współpraca: Bogusław Uziembło

Fot. Lotnisko White Waltham w południowej Anglii, 1943 roku. W czasie II wojny światowej trzy Polki służyły w RAF w Wielkiej Brytanii jako tzw. ferry pilots, dostarczając samoloty różnorodnych typów z wytwórni do dywizjonów bojowych. Oprócz Anny Leskiej były to, widoczne na zdjęciu, Stefania Wojtulanis i Jadwiga Piłsudska, która udostępniła fotografię autorce do publikacji.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7370454

Skip to content