Ostatni tydzień z instalacją „Pawilon” oraz filmem wolumetrycznym „Sen Cezara”

Pawilon. Caligari

Ostatni tydzień z instalacją „Pawilon” oraz filmem wolumetrycznym „Sen Cezara”

To już ostatnia szansa, aby obejrzeć wyjątkową instalację „Pawilon” oraz film wolumetryczny „Sen Cezara” w CSW! Przed nami ostatni tydzień z tą ekspozycją, która jest otwarta do niedzieli, 21 listopada 2021.

„Pawilon” to znajdujące się w przestrzeni Labsenu rozwinięcie instalacji „Gabinet”. Ekspozycja składa się z inspirowanych ekspresjonizmem obrazów Zdzisława Nitki i Eugeniusza Minciela oraz pierwszego w Polsce filmu wolumetrycznego „Sen Cezara” z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem. Całość stanowi hołd dla arcydzieła „Gabinet doktora Caligari” z okazji 100-lecia jego premiery.

Od listopada 2020 na Bulwarze Sztuki CSW prezentujemy instalację pt. GABINET / DAS KABINET, wyprodukowaną przez Goethe-Institut wraz partnerami: Deutsche Kinemathek w Berlinie, studiem UFA X w Babelsbergu i Fundacją F.W. Murnaua w Wiesbaden. Efektem tego ogromnego, bardzo skomplikowanego pod względem technicznym, kosztownego przedsięwzięcia jest mobilna, 12-tonowa instalacja multimedialna, przygotowana do pokazów w przestrzeni miejskiej. W 2019 obejrzeli ją widzowie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, a od roku zwiedzający CSW w Toruniu.

Na przełomie 2019 i 2020 powstała „lekka” wersja instalacji GABINET / DAS KABINETT pt. PAWILON. CALIGARI, przystosowana do prezentacji wewnątrz muzeów i galerii. Jej inauguracja miała miejsce w Muzeum Filmu i Telewizji Deutsche Kinemathek w Berlinie w lutym 2020 (trwała do maja 2021), a od 15 października 2021 jest prezentowana w przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Natomiast film „Sen Cezara” jest wolną interpretacją klasyka niemej kinematografii, którego głównym bohaterem jest somnambulik Cezar. Zwiedzający towarzyszą jemu oraz doktorowi Caligari w ich wzajemnej grze osadzonej pomiędzy snem a jawą, między wolnością a kontrolą.

Dzięki wykorzystaniu technologii filmu wolumetrycznego, bazującego na zastosowaniu hologramów aktorów w przestrzeni trójwymiarowej, zwiedzający będą mogli poruszać się po filmie, wejść w świat aktorów i znaleźć się w centrum wydarzeń. To pozwala na aktywny i całkowicie indywidualny odbiór filmu.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z tej okazji, założenia okularów VR i wybrania się na jeden z ostatnich spacerów po świecie somnambulika Cezara 🙂

Więcej informacji:

– Pawilon

– Sen Cezara

16 listopada 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7187139

Skip to content