Oprowadzanie po aktualnych wystawach w Wozowni

mężczyzna oglądający obraz

Oprowadzanie po aktualnych wystawach w Wozowni

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na oprowadzanie po aktualnych wystawach:

W ramach oprowadzania zwiedzający będą mieli okazję poznać dwie nowe ekspozycje – “Think Twice” Arkadiusza Karapudy oraz “Czas to miłość” Anny Frąckowicz – a także wystawę “Punkty odniesienia” Filipa Wierzbickiego-Nowaka, która od kilku tygodniu gości już w galerii.

Wystawa „Think twice” poświęcona jest malarstwu Arkadiusza Karapudy, artysty tworzącego obrazy, na które można, a nawet należy, patrzeć dwa razy i dwukrotnie myśleć. Raz o tekście, raz o wizerunku. O rzeczywistości i złudzeniach. O nazywaniu tego, co się widzi, i postrzeganiu tego, co się nazwało. Malarstwo Arkadiusza Karapudy jest ćwiczeniem z czytania i oglądania – bez odrywania oczu od obrazu. Jest poddane surowym konceptualnym i formalnym rygorom, które artysta sam sobie narzucił, by uzyskać praktycznie nieograniczoną swobodę manewru w budowaniu obrazu. Jest “malarską maszyną”, która opowiada o tym, jak działa malarstwo, wprawione w dyskursywny ruch przez spojrzenie widza/widzki. Last but not least, Karapuda dotyka na wystawie „Think twice” kwestii prawdy (w malarstwie – i nie tylko). Czy obrazy są prawdziwe? Czy malarz mówi prawdę? Czy mówią je obrazy? Rozważania na temat prawdy w epoce po prawdzie to ryzykowne przedsięwzięcie, nad którym należy się dwa razy zastanowić.

Motywem stale obecnym w twórczości Anny Frąckowicz – autorki wystawy “Czas to miłość” jest… właśnie miłość. Podejmując ten temat, artystka robi to jednak bez romantyzowania czy idealizacji tego uczucia. Miłość w jej pracach jest konstruktem wielopłaszczyznowym, któremu towarzyszy cały wachlarz odcieni: od jasnych i radosnych po mroczne. Kochać to bowiem nie tylko przeżywać z drugą osobą szczęście i stany euforyczne – to także razem pokonywać trudności, a często też wspólnie cierpieć. Bohaterami projektów artystki nierzadko są pary. Tak też jest w najnowszej realizacji – “Czas to miłość“. Oś wystawy stanowi ciężar bólu i brzemię, jakie noszą rodzice po stracie ukochanego dziecka. W tle tej artystycznej opowieści stoi szereg pytań. Czy cierpienie tak wielkiego kalibru można zaleczyć? Czy dojmującą lukę da się „załatać”? Czy zadra się kiedyś zabliźni? Wymowny tytuł każe stawiać kolejne kwestie. Czy czas leczy rany? Czy miłość, a więc i wynikająca z niej udręka po stracie, (nie) wygasa wraz z upływającymi miesiącami i latami?

Tytułowe „Punkty odniesienia” to dla Filipa Wierzbickiego-Nowaka mity i zasłyszane opowieści, które – na równi z wiedzą naukową czy informacjami docierającymi z mediów – kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości. W swoich wypełnionych feerią barw pracach Wierzbicki-Nowak zastanawia się, dlaczego wierzymy mitom i na jakie potrzeby one odpowiadają. Każdy z obrazów jest częścią tworzonej przez niego mitologii, na którą składają się różne wyobrażenia o otaczającym nas świecie.

Kiedy: 12.02 (niedziela), godz. 12.00

Gdzie: ul. Ducha św. 6

Zdjęcie gł.: Widok wystawy Arkadiusza Karapudy Think Twice

7 lutego 2023

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646082

Skip to content