“OKO NIGDY NIE ŚPI” ma już 10 lat

“OKO NIGDY NIE ŚPI” ma już 10 lat

Bydgoszcz logoBydgoski festiwal OKO NIGDY NIE ŚPI świętuje w tym roku 10 urodziny. Tegoroczna, jubileuszowa odsłona odbędzie się w dniach 10-13 sierpnia pod hasłem „trans”. Festiwal otworzy wystawa WE THE WATER/MY WODA” Wojtka Radtke w Galerii Miejskiej bwa.

Hasło X edycji OKA –  „trans” – zaproponowała w odniesieniu do idei festiwalu krytyczka, kuratorka i organizatorka życia artystycznego, Anda Rottenberg. Odniosła się tym samym do korzeni imprezy, która wyrasta z tradycji transgresyjnych praktyk performatywnych. Czyli takich, które (często fizycznie) naruszają zdefiniowane granice obyczajowe, tożsamościowe, albo materialne. Zacierają nierzadko przy tym podziały, które obowiązują między dyscyplinami artystycznymi, nauką, praktyką kulturową, czy – ze względów rynkowych – instytucjonalnymi obiegami ich dystrybucji. W praktyce, dla odbiorczyń i odbiorców oznacza to zatarcie rozgraniczeń między tym, co znane i nieznane, realne i fantastyczne, przyswojone i dzikie, ludzkie i nieludzkie, żywe i martwe, publiczne i prywatne, jawą i snem.

W tym roku, dziesiąte już OKO, gościć będzie artystki i artystów zaproszonych między innymi przez Roberta Kuśmirowskiego, wielokrotnie nagradzanego artystę wizualnego, performera, autora instalacji i fotografii, „fałszerza rzeczywistości”, którego znakiem firmowym stały się iluzyjne rekonstrukcje fikcyjnych albo alternatywnych przestrzeni, takie jak Double V, Bunkier, Kanał, czy Tężnia. Twórca występuje tym razem w roli selekcjonera, zapraszającego wybrane przez siebie osoby do udziału w jednej z kilku sekcji wystawy, zlokalizowanej w bydgoskim EXPLOSEUM. Wystawa – zatytułowana przez kuratora EXP(L)O – odniesie się do historii obiektu, fabryki broni z czasów II wojny światowej. Realizowane specjalnie dla przestrzeni prace będą testować możliwość emocjonalnej regeneracji kompleksu i przepracowania jej traumatycznej przeszłości.

Tegoroczna edycja OKA przypomni postać Marcina Giżyckiego, zmarłego pod koniec 2022 roku, reżysera filmów animowanych i dokumentalnych, krytyka oraz historyka sztuki i filmu, wykładowcy Rhode Island School of Design w Providence (USA), Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz pomysłodawcy i wieloletniego dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu. W hołdzie dla dokonań twórcy Fundacja Czarny Karzeł przedstawi filmową adaptację jednego z ostatnich, niedokończonych filmów reżysera: Niedokończone życie Phoebe Hicks.

OKO to jak zawsze również spektakle, wykłady, spotkania, dyskusje, performansy i wydarzenia muzyczne.

OKO NIGDY NIE ŚPI 10-13/08/2023. Trans. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Czarny Karzeł.
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w kilku lokalizacjach, m.in. w Galerii Miejskiej bwa; Exploseum – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Miejskim Centrum Kultury czy Młynach Rothera.

Pełny program wydarzeń festiwalowych można znaleźć na stronie czarnykarzel.pl

Fot. www.bydgoszcz.pl

3 sierpnia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131318