05 sty “OGRZEWANIE w pudełku”: projekt edukacyjny o cieple
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz PGE Energia Ciepła i PGE Toruń zapraszają szkoły do udziału w projekcie edukacyjnym o cieple
PGE Energia Ciepła, do której należy PGE Toruń, wraz z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (CNMW) zrealizują edukacyjny projekt pn. “OGRZEWANIE w pudełku”, skierowany do starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W grudniu 2022 roku podpisana została umowa związana z realizacją projektu. Projekt prowadzony będzie przez CNMW od stycznia do maja 2023 roku, sponsorem projektu jest PGE Energia Ciepła.
PGE Energia Ciepła i PGE Toruń od lat angażują się w edukację na temat procesu wytwarzania ciepła i energii, prowadząc projekt „Energetyczna kariera”, który również zachęca młodzież do podejmowania pracy w branży energetycznej. Teraz, będąc partnerem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – instytucji popularyzującej naukę i wiedzę, będzie można rozszerzyć edukację w szkole o pokazanie młodzieży fizycznego pojęcia ciepła/energii cieplnej w nieco inny sposób.
– Cieszymy się, że jako PGE Toruń i PGE Energia Ciepła możemy współpracować z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy tym edukacyjnym projekcie. Bardzo ważne jest, aby w szkole w sposób niestandardowy prowadzić edukację związaną z pojęciem ciepła, jego właściwościami fizycznymi, produkcją, przenikaniem ale również sprawnością i stratami ciepła. W dobie trudnej sytuacji na rynkach paliw energetycznych, dziś bardzo ważne jest optymalne użytkowanie ciepła i energii. Ten autorski projekt pokaże ciepło od strony fizycznej, ale też przygotuje młodzież do umiejętnego wykorzystania ciepła w domach. Liczymy, że zwiększy również zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi, rozwijając w przyszłości chęć poznania branży energetycznej. Stąd zachęcam szkoły z Toruniu i z całej Polsce do udziału w tym projekcie. Takie warsztaty to również inna, bardziej przystępna, forma realizacji lekcji fizyki, która powinna spodobać się uczniom – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.
Głównym celem projektu jest realizacja warsztatów zarówno stacjonarnie, jak i online dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w zakresie ciepła w fizyce oraz jego oszczędzania. Warsztaty stacjonarne, które odbędą się w siedzibie CNMW są skierowane do uczniów toruńskich szkół i gmin ościennych. Natomiast w zajęciach online, przy wykorzystaniu indywidualnych zestawów edukacyjnych – pudełek (stąd nazwa projektu), mogą wziąć uczniowie z całej Polski (z wyłączeniem szkół z terenu Gminy Miasta Toruń, do których kierowane są zajęcia stacjonarne).
– Pudełkowa formuła zajęć była już przez nas praktykowana w ramach innych działań podejmowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Projekt “Ogrzewanie w pudełku” realizowany przy współpracy z naszym partnerami: sponsorem PGE Energia Ciepła i PGE Toruń pozwoli nam na podzielenie się wiedzą w zakresie zagadnień związanych z energią cieplną w fizyce, jak również – co ważne w dzisiejszych czasach – z oszczędzaniem ciepła. Bardzo cieszę się z tej współpracy, bo daje nam możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców z tematem “na czasie” – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Uczestnicy zajęć online otrzymają zestawy edukacyjne (pudełka), które zawierać będą niezbędne materiały do przeprowadzenia doświadczeń, eksperymentów, prac ręcznych, kartę pracy dla nauczyciela i uczniów. W zestawach będą również dostępne materiały informacyjne dotyczące oszczędzania ciepła. Do zestawu zostanie dołączony link do materiału wideo z udziałem edukatora CNMW, który poprowadzi warsztaty online. Uczniowie podczas zajęć będą wykonywać samodzielnie doświadczenia związane z ciepłem. Zestawy do zajęć online zostaną przesłane na adres wskazany przez opiekuna w formularzu zgłoszenia. Zajęcia, w zależności od napływających zgłoszeń, planowane są już w styczniu br.
Warsztaty stacjonarne będą odbywały się w wybrane poniedziałki od lutego do maja w pracowni fizycznej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zajęcia będą trwały od 60 do 90 minut w zależności od tempa pracy grupy. W jednym warsztacie może wziąć udział od 15 do 30 uczniów z kl. 6-8 szkoły podstawowej/szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy zajęć stacjonarnych otrzymają niespodziankę związane z tematyką warsztatów. Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić zgłoszenie. Zgłoszenia na zajęcia stacjonarne i online będą przyjmowane od 16 stycznia 2023 roku. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej CNMW.
PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła, to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki stosowanej technologii spełnia restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w Toruniu. Spółka jest właścicielem sieci ciepłowniczej o długości 270 km i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając ok. 60 proc. potrzeb cieplnych Torunia.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 678 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.
5 stycznia 2023