Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

Czworo dzieci i postać tygrysa z otwartą książką siedzą w otoczeniu regałów bibliotecznych.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

PBW Bydgoszcz - logo

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych oraz oświatowych w całym kraju. XXIII OTCD odbywał się w dniach 1-7 czerwca pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” nawiązującym do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – książki Katarzyny Rygiel „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”.

Z tej okazji w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek odbyły się spotkania z przedszkolakami i uczniami klas I-III na zajęciach edukacyjnych, w trakcie których uczestnicy usłyszeli fragmenty świeżo wydanych i zakupionych do biblioteki książek-laureatek, które stanowią przykład znakomitych pod względem językowym i fabularnym utworów niosących głębokie wartości i mocne przesłania.

Najmłodsi poznali fragmenty „Jak Ancymonek został Ancymonem” Liliany Bardijewskiej i „O smoczku, piekarzu i kosmicie bez stażu” Beaty Majchrzak,  a starsi fragmenty „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie” Katarzyny Rygiel. W trakcie spotkań przypomniano uczestnikom jak ważną rolę odgrywa czytanie we wszechstronnym rozwoju dzieci w każdym wieku. Głośne czytanie to same korzyści – książki wspierają rozwój psychiczny dziecka, zacieśniają więzi emocjonalne, pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo, są wspaniałą formą relaksu i rozrywki.

Dzieci kolorują rysunek kota.

Czytajmy dzieciom!

Opra­c. Grażyna Ruta-Balińska – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

_

10 czerwca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185056

Skip to content