Oferta edukacyjna Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

Oferta edukacyjna Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

AUDYCJE MUZYCZNE

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza uczniów oraz grupy zorganizowane na zajęcia edukacyjne o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. To niesamowite spotkania z muzyką, w interesujący sposób przybliżające uczestnikom znane i mniej znane fakty z biografii najwybitniejszego polskiego kompozytora.

W ofercie:

 • bogaty wybór tematów audycji,
 • informacje i ciekawostki o życiu kompozytora,
 • muzyka Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu pianisty,
 • scenariusze zajęć dostosowane do wieku odbiorców,
 • zadania aktywizujące uczestników,
 • film o wakacjach Fryderyka Chopina w Szafarni,
 • przewodnicy o wykształceniu pedagogicznym i muzycznym, mający doświadczenie w nauczaniu dzieci i młodzieży.

Oferta skierowana jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o kulturze oraz zajęć muzycznych, dla których audycja może być wstępem bądź ciekawym podsumowaniem cyklu lekcji dotyczących epoki romantyzmu.

Tematy audycji do wyboru:

 1. Fryderyk Chopin – geniusz wszechstronny

To interesująca opowieść o najważniejszych wydarzeniach z biografii kompozytora, od urodzenia aż do śmierci, przeplatana różnorodnymi gatunkowo utworami z kolejnych etapów twórczości kompozytora.

 1. Szafarnia w oczach Chopina

Audycja dotycząca historycznego pobytu Fryderyka Chopina w Szafarni, podczas której słuchacze usłyszą fragmenty redagowanego przez kompozytora „Kuriera Szafarskiego”, dowiedzą się, jak młody Fryderyk spędzał czas na wakacjach w Szafarni oraz poznają informacje o gospodarzach Szafarni rodzinie Dziewanowskich.

 1. Chopin – romantyk – patriota

Audycja przedstawiająca postawę Chopina wobec najważniejszych dziejowych wydarzeń XIX wieku, wzbogacona o informacje historyczne dotyczące burzliwej historii Polski, ukazująca relacje Chopina z przedstawicielami  świata literackiego XIX w., m.in. A. Mickiewiczem, J. Słowackim, C. K. Norwidem, M. Mochnackim, G. Sand. Urozmaicona fragmentami dzieł literackich epoki romantyzmu oraz utworami muzycznymi podkreślającymi dramatyzm sytuacji politycznej.

 1. Chopin dla dorosłych

Audycja ukazująca interesujące szczegóły z osobistego życia kompozytora, jego relacje z kobietami i innymi wybitnymi postaciami XIX wieku. Dzięki fragmentom zabawnej i wzruszającej korespondencji z najbliższymi daje możliwość poznania kompozytora z prywatnej, mniej znanej strony oraz jest okazją do wglądu w towarzyskie życie salonowych elit.

 1. Ludowe inspiracje Chopina

Audycja ukazująca wpływ polskiej muzyki ludowej na twórczość kompozytora. Zawiera ciekawe informacje na temat folkloru ziemi dobrzyńskiej, tańców narodowych, ludowych obrzędów, w których uczestniczył Chopin podczas pobytu w Szafarni. W trakcie audycji zaprezentowane zostaną słynne mazurki oraz inne utwory kompozytora inspirowane muzyką ludową.

 1. Audycja dla najmłodszych

To pierwsze spotkanie z postacią Fryderyka Chopina i muzyką poważną, będące wprowadzeniem w czarujący świat muzyki klasycznej. To ciekawe i uaktywniające zajęcia dla przedszkolaków, których celem jest uwrażliwienie na piękno muzyki poprzez zabawę metodą aktywnego słuchania.

 1. Skarbiec pieśni Chopina

Propozycja dla miłośników muzyki wokalnej. W trakcie audycji zaprezentowane są najbardziej znane, różnorodne tematycznie i stylistycznie pieśni kompozytora do słów polskich poetów epoki romantyzmu w wykonaniu wokalistki z towarzyszeniem fortepianu.

Cena:
5 zł od osoby za wejście do Ośrodka + opłata od grupy za oprawę słowno-muzyczną 50 zł (grupa do 20 osób) lub 100 zł (grupa powyżej 20 osób)

Rezerwacja audycji:
tel.: 662 117 562
e-mail: edukacja@szafarnia.art.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890076