Oferta edukacyjna Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Oferta edukacyjna Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Zapytaj! to cykl całorocznych spotkań skierowany do dzieci w wieku 4-8 lat, na których wraz z opiekunami będą miały okazję poznać tajniki pracy naukowców UMK, żołnierzy, strażaków, sportowców i aktorów. Spróbujemy dostać się w miejsca, do których na co dzień nie każdy dostać się może, wykopiemy wiadomości o pracy etnologa, pognamy do wozu strażackiego, wyśledzimy, co kryje się za teatralną kurtyną, zaalarmujemy naszą obecność na stadionie żużlowym, a na koniec weźmiemy naszych gości w krzyżowy ogień pytań! Czy strażak będzie w stanie sobie z nim poradzić?

Wstęp wolny – projekt finansowany ze środków pochodzących z 1% podatku dla FAUNC. Obowiązują wcześniejsze zapisy: http://fundacja.umk.pl/zapytaj/

23 października godz. 10.00: ZAPYTAJ! Bibliotekarza
Odwiedzacie bibliotekę? A wiecie jak korzystać z jej zbiorów? Dlaczego niektóre książki można wypożyczyć do domu, a z części korzystać wyłącznie na miejscu? I ile ich właściwie jest? Czy wszystkie mieszczą się na bibliotecznych półkach? No i co najważniejsze, jak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej? Może trzeba założyć rękawiczki? Zobaczymy, zapytamy i posprawdzamy.
Zapisy: od 23 października! (deklaracje wysłane przed rozpoczęciem zapisów nie będą brane pod uwagę i pozostaną bez odpowiedzi)

7 grudnia ZAPYTAJ! Detektywa:
Lupa? Aparat? A może kamera? Czym najczęściej w swojej pracy posługuje się detektyw? A jak wygląda? Czy podobnie jak Inspektor Gadżet nosi długi płaszcz, kapelusz i rękawiczki? ? Czy bylibyśmy w stanie rozpoznać go na ulicy? No i najważniejsze, co zrobić, żeby zostać detektywem? Czy dobry wzrok i słuch wystarczą? Sprawdzimy!
Zapisy: od 7 listopada! (deklaracje wysłane przed rozpoczęciem zapisów nie będą brane pod uwagę i pozostaną bez odpowiedzi)


„Zakochaj się w…” to najnowszy projekt Fundacji skierowany do wszystkich, którzy chcieliby poznać język, kulturę, historię i obyczaje innych krajów. Czy fakt, że mamy różne narodowości i władamy innymi językami sprawia, że jesteśmy sobie obcy? A może jednak łączy nas więcej niż nam się wydaje?
Na wszystkie spotkania zapraszamy raz w miesiącu we wtorkowe popołudnia do Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA.
Wstęp wolny – projekt finansowany ze środków pochodzących z 1% podatku dla FAUNC.

Zakochaj się w…języku francuskim, 19.11. (wtorek), godz. 18.00, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”
Od zawsze wiadomo, że język francuski jest językiem świata mody. By zrozumieć ten fenomen cofniemy się aż do czasów Ludwika XIV, czyli do narodzin francuskiego stylu wykwintnego. To właśnie wtedy nastąpił przewrót w sposobie ubierania się – męskie stroje zaczęto bogato ozdabiać, pojawiła się moda na peruki oraz, o czym może nie wszyscy wiedzą, nowością odzieżową stał się damski płaszcz. O kanonach mody dyktowanych przez Wersal i kopiowanych niemal przez całą Europę opowie dr Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa, absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK oraz autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina.


PÓŁKOLONIE ZIMOWE 2020
Czy marzyliście kiedyś, żeby wspiąć się na deski teatru, uchylić nieco kurtynę i zajrzeć niepostrzeżenie za kulisy sceny? A może ciekawi Was sztuka filmowa oraz animacja i tak jak Piotruś przy pomocy zaczarowanego ołówka, chcielibyście sprawić, by niematerialne przedmioty nagle ożyły? Jeśli TAK to zapraszamy Was na półkolonie teatralno-filmowe: Kurtyna, kamera, akcja!
Podczas dwóch turnusów naszego zimowiska odkryjemy przed Wami wiele tajemnic. Słowo nabierze wyrazu, a przedmioty nagle ożyją. Na te kilka dni staniecie się aktorami, reżyserami, a może nawet scenografami…? Będziecie mieli również okazję stworzyć wyjątkowe animacje poklatkowe, dla których ograniczeniem będzie jedynie Wasza wyobraźnia!
[partnerami półkolonii są Teatr Horzycy oraz Kino Studenckie Niebieski Kocyk]

TERMINY TURNUSÓW
I turnus: 27-31 stycznia 2020 r.
II turnus: 03-07 lutego 2020 r.
Więcej informacji: http://fundacja.umk.pl/polkolonie/

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,149,564