Odwiedź wystawę: Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei

Tadeusz Kościuszko

Odwiedź wystawę: Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski, to kolejna ekspozycja polecana w ramach #Muzeum Online. Wystawę poświęconą wielkiemu Polakowi, obywatelowi Francji, Ameryki i Europy, można oglądać na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture.

„Przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę” – mówił Kościuszko,  przyjmując miano Naczelnika powstania z 1794 roku. Słowa te można uznać za motto całego życia przywódcy insurekcji kościuszkowskiej i bohatera wojny o niepodległość amerykańskich kolonii.

Wystawa opowiada historię życia Tadeusza Kościuszki – od narodzin w Mereczowszczyznie, poprzez edukację, działalność w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych – aż po schyłek życia w Szwajcarii. „Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – powiedział w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 roku William Henry Harrison, przyszły prezydent USA.

Wystawa pozwala poznać zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.

Na wystawie wykorzystano materiały pochodzące z kolekcji wielu polskich i zagranicznych instytucji, pośród nich znajdują się m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Norman B. Laventhal Map Center at the Boston Public Library, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego, Thaddeus Kosciuszko National Memorial, Stockbridge Library, The Kosciuszko Foundation.

Scenariusz wystawy: Wojciech Kalwat

Tłumaczenie na język angielski: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie

Adaptacja do formatu wystawy cyfrowej: Paweł Kozioł

Ekspozycja została uruchomiona przez Muzeum Historii Polski  z okazji Roku Tadeusza Kościuszki i dostępna jest w wersji polskiej i angielskiej na platformie Google Arts&Culture: LINK  oraz  na naszej stronie w zakładce Muzeum Online/Odwiedź wystawę

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164384

Skip to content