31 mar Odpowiedzialna konsumpcja, czyli zasada 3xR w praktyce
Konsumpcjonizm, rozumiany jako nadmierne przywiązywanie wagi do zdobywania dóbr materialnych od początku XX w., jest jednym z ważniejszych czynników określających tożsamość danej osoby. Współcześnie stan posiadania bardzo często jest miarą wartości człowieka i ważnym elementem jego samooceny. Jakie są konsekwencje tego zjawiska? Życie w otoczeniu mnóstwa przedmiotów, często jednorazowego użytku, powoduje, że różnego rodzaju odpady stały się plagą trudną do opanowania. Według Europejskiej Agencji Środowiskowej w krajach UE rocznie powstaje ok. 481 kg odpadów komunalnych na jedną osobę.
Rosnąca „góra śmieci” stanowi poważne obciążenie dla środowiska przyrodniczego. Składowiska odpadów zajmują duże powierzchnie i mogą powodować zanieczyszczenie powietrza, wody oraz gleby, z kolei spalanie odpadów skutkuje emisją zanieczyszczeń powietrza. Jeśli, zgodnie z szacunkami, populacja świata do 2050 roku wzrośnie do 9,6 miliarda, to do prowadzenia dotychczasowego konsumpcyjnego stylu życia będziemy potrzebować bogactw naturalnych w ilościach odpowiadających trzykrotności zasobów naszej planety (Źródło: https://www.un.org.pl/cel12#). Z tego względu jednym z zadań zamieszczonych w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) jest obniżenie do 2030 roku poziomu generowania odpadów poprzez prewencję, redukcję, recykling i ponowne użycie (https://www.gov.pl/web/rozwoj/agenda-2030)
To zadanie dla każdego z nas ! A co oznacza ono w praktyce?
Aby osiągnąć wyżej wymieniony cel warto na co dzień kierować się zasadą 3xR, która w języku polskim jest też określana jako zasada 3xU.
- Reduce (Unikaj) kupowania zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, towarów nadmiernie opakowanych. Takie działanie pozwala zmniejszyć ilość generowanych odpadów. Poniżej przedstawiono kilka praktycznych rozwiązań.
- Zamiast baterii jednorazowych można kupować takie, które nadają się do ponownego ładowania.
- Na zakupy zawsze warto zabrać listę produktów do kupienia. Dzięki temu ograniczymy kupowanie rzeczy zbędnych, np. promowanych w sklepie, których w ogóle nie zamierzaliśmy kupować.
- Jeśli to możliwe lepiej kupować produkty w dużych opakowaniach albo na wagę. Można tym sposobem ograniczyć ilość opakowań, które po przyniesieniu do domu zwykle trafiają do kosza na śmieci.
- Zamiast zabierania jednorazowych toreb ze sklepu, zakupy można przetransportować w kartonach, koszykach, czy w siatkach z materiału, bądź w plecaku.
- Reuse (Użyj powtórnie) – to propozycja ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu. Powtórne wykorzystanie produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska, powstałych zarówno wskutek ubocznych efektów produkcji, jak i akumulacji śmieci, np. niepotrzebne ubrania w dobrym stanie można oddać osobom potrzebującym lub sprzedać, można też uruchomić swoją kreatywność dając „drugie życie” starym przedmiotom.
Recycle (Utylizuj) – w sytuacji, gdy nie można zrezygnować z produktu, a powstałego z niego odpadu nie da się wykorzystać ponownie: należy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika. Posegregowane odpady zostaną poddane utylizacji celem odzyskania surowców do ponownego wykorzystania w produkcji. Przy segregacji odpadów najlepiej jest kierować się oznaczeniami określającymi rodzaj surowca użytego na opakowanie, którego chcemy się pozbyć.
W przypadku wątpliwości, do którego pojemnika wrzucić dany odpad pomocne są wskazówki dostępne na stronach internetowych odbiorców odpadów komunalnych w danej miejscowości. Przydatna w segregacji odpadów może też być wyszukiwarka: https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,25640812,gdzie-wyrzucic-ziemie-zarowke-buty-150-klopotliwych-smieci.html
Stosowanie zasady 3xR wymaga niewątpliwie większej uważności od każdego z nas szczególnie w momencie robienia zakupów. Jednak dla dobra własnego i przyszłych pokoleń – mieszkańców naszej planety warto podjąć taki trud.
Opracowanie:
dr Lena Tkaczyk, nauczyciel konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku
Bibliografia:
- Parkitna – Mierzwa, A. Ponikło, A. Wiśniewska, Globalnie-Lokalnie-Aktywnie, Wydawnictwo Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak, Kraków 2014;
- Parkitna – Mierzwa, Nasza jedyna planeta – Ziemia, Wydawnictwo Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak, Kraków 2014;
Netografia: