„Odkrywamy Azję”- cykl spotkań

„Odkrywamy Azję”- cykl spotkań

Muzeum Okręgowe w Toruniu ma zaszczyt zaprosić na cykl spotkań „Odkrywamy Azję” poświęconych kulturze azjatyckiej, które odbywać się będą w listopadzie oraz grudniu 2017 roku w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. W programie m.in. warsztaty kaligrafii japońskiej, wykłady, prezentacje, spotkania z podróżnikami. Poniżej szczegółowy plan wydarzeń:

10.11.17. (piątek) godz. 16.00 – Warsztaty składania lalek z papieru shiori ningyo cz. 2 (Hajime Watanabe)

Serdecznie zapraszamy na drugą część warsztatów składania płaskich lalek japońskich z papieru zwanych w kraju kwitnącej wiśni shiori ningyo, które odbędą się w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą.

Shiori ningyo jako forma prostych zabawek dla dzieci wykształciło się prawdopodobnie w XVIII wieku, choć historia tworzenia ludzkich postaci z papieru w Japonii jest znacznie dłuższa. W starożytności papier był towarem deficytowym, na taką przyjemność mogła pozwolić sobie tylko ówczesna arystokracja. Z czasem, gdy papier stał się ogólnodostępny, lalki te robiły sobie dzieci ubogich rodziców, których nie było stać na drogie zabawki. Przez wieki sztuka ta ewoluowała dzięki wielu zastosowaniom – to nie tylko doskonała rozrywka, lalki te mogą także służyć jako np. dekoracja bądź, z racji swojej płaskiej formy, jako zakładka do książki.

Bilety w cenie 7 złotych do nabycia w kasach Muzeum w Kamienicy pod Gwiazdą od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00

17.11.17. (piątek) godz. 17.00 – otwarcie wystawy Japonia spod kwitnącej wiśni. Wystawa fotografii Krzysztofa Muskalskiego 

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Muskalskiego „Japonia spod kwitnącej wiśni”, który odbędzie się  w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Wstęp wolny!

Krzysztof Muskalski to uznany artysta. Jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. W ramach swoich podróży odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wyprawy opisuje w licznych artykułach, spotkaniach, audycjach radiowych i telewizyjnych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu autorskich i zbiorowych wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą oraz autorski album fotografii „Czas Podróży”.

24.11.17. (piątek) godz. 16.00 – warsztaty kaligrafii japońskiej (Hajime Watanabe) 

Zapraszamy na warsztaty kaligrafii japońskiej w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Zajęcia poprowadzi wieloletni lektor języka japońskiego w toruńskim Empik School Hajime Watanabe.

Koszt uczestnictwa to 7 złotych. Ze względu na specyfikę warsztatów ilość miejsc jest ograniczona. Bilety do nabycia w kasie Muzeum w Kamienicy pod Gwiazdą w godzinach 10.00-18.00 (za wyjątkiem poniedziałku) oraz bezpośrednio przed wydarzeniem.

25.11.17. (sobota) godz. 17.00 – Onnagata – fenomen teatru kabuki – Robert Andrzej Dul

Zapraszamy na spotkanie z Robertem Andrzejem Dulem – etnologiem i badaczem japońskiego teatru, który opowie o historii powstania i rozwoju teatru kabuki, jego roli w kształtowaniu wzorców estetycznych i społecznych w Japonii od epoki szogunów do współczesności. Wykład ilustrowany będzie japońskimi drzeworytami o tematyce teatralnej, zdjęciami, oraz fragmentami sztuk kabuki z komentarzem prelegenta. Będzie to opowieść o tym, jak teatr rozwijał się od kobiety do kobiecości, uosabianej na scenie przez role i aktorów onnagata, który to fenomen jest jednym z symboli tradycyjnej kultury japońskiej. Wstęp wolny!

2.12.17. (sobota) godz. 17.00 – Indie z miłością i śmiechem – spotkanie z Piotrem Bielskim

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Bielskim zatytułowane Indie z miłością i śmiechem, które odbędzie się w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Wstęp wolny!

Piotr Bielski jest socjologiem, podróżnikiem, autorem książek „Joga śmiechu. Droga do radości” (2016) i „Indie z miłością i śmiechem. Przewodnik subiektywny” (2017) oraz organizatorem autorskich wycieczek do Indii.

16.12.17. (sobota) godz. 17.00 –– Kambodża – w Królestwie Khmerów – spotkanie z podróżnikiem Zdzisławem Preisnerem

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Zdzisławem Preisnerem, którego tematem przewodnim będzie Kambodża.  Odbędzie się ono w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Wstęp wolny!

Zdzisław Preisner – doktor geografii, podróżnik, fotograf, właściciel Oficyny Wydawniczej „Turpress”. Odwiedził 113 krajów na wszystkich kontynentach, skąd przywiózł ponad 60 tys. fotografii w postaci slajdów oraz około 20 tys. obrazów cyfrowych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu geomorfologii, glacjologii, geografii regionalnej świata, geoturystyce. W czasie podróży, obok fascynacji przyrodą, zainteresowany miejscowymi kulturami, historią, architekturą, sztuką, etnografią, obyczajami itp.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164596

Skip to content