Od konstytucji do święta

Od konstytucji do święta

Uchwalenie  Konstytucji 3 Maja w 1791 roku miało ogromne znaczenie nie tylko jako stworzenie bardzo nowoczesnego aktu prawnego. Szybko nabrało też szczególnego wymiaru symbolicznego. W obronie konstytucji i zmian ustrojowych Polacy walczyli już w 1792 roku z wkraczającymi do Rzeczpospolitej wojskami rosyjskimi. Ustawa rządowa miała też szczególne znaczenie dla kolejnych pokoleń Polaków, którym przez wiele dziesięcioleci przyszło żyć pod jarzmem zaborców. Dla ludzi tych polska konstytucja z końca XVIII wieku była wyznacznikiem wolności oraz ideowym spadkiem polskiego oświecenia.

Współcześnie z pełną swobodą, radośnie świętujemy dzień 3 maja. Dzień, który był równie istotny dla naszych przodków, którym w XIX wieku nie było dane korzystać z dobrodziejstwa życia w wolnej ojczyźnie. Później, w latach międzywojennych, ranga tego 3 majowego święta była ogromna i obchodzono je z rozmachem, który w niektórych latach ograniczał kryzys gospodarczy.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy udostępnia nagranie, które pokazuje, jak dawniej obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego oraz ukazuje galerię archiwalnych materiałów ikonograficznych ze zbiorów: Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Kujawsko-Pomorskiej Bbilioteki Cyfrowej.

Szczegóły informacji TUTAJ

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164945

Skip to content