19 paź Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca w Młynie Wiedzy
25 października Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Przed toruńskim centrum nauki będzie można zobaczyć to niezwykłe zjawisko przy pomocy teleskopów.
Dodatkowo, przy współpracy z Fundacją Nicolaus Copernicus będzie prowadzona transmisja online z obserwatorium astronomicznego w Truszczynach, którą będzie można śledzić na stronie internetowej i profilu w serwisie Facebook Młyna Wiedzy.
Do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza 25 października w godz. 11:00-14:00. Wydarzenie odbędzie się na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Udział jest bezpłatny.
–Trzymajmy kciuki za pogodę. Jeżeli pogoda dopisze to około godz. 11:11 będziemy mogli zobaczyć jak Księżyc zacznie nasuwać się na słoneczną tarczę. Około godz. 12:20 zaćmienie osiągnie maksimum, a ponad godzinie nie będzie po nim śladu – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Warto wziąć udział w obserwacjach przed Młynem Wiedzy oraz obejrzeć transmisję internetową, ponieważ w trakcie obu wydarzeń specjaliści będą omawiali obserwowane zjawisko. Można oczywiście samodzielnie prowadzić obserwacje. Ale należy pamiętać o podstawowych zasadach prowadzenia bezpiecznych obserwacji. – Ze Słońcem nie ma żartów, stąd absolutnie nie wolno patrzeć w jego kierunku przez jakikolwiek sprzęt optyczny. Grozi to natychmiastową utratą wzroku – przestrzega Piotr Majewski, popularyzator astronomii. – Chcąc patrzeć gołym okiem, postarajmy się o specjalne okulary wykonane z folii mylarowej, dostępne praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym. Są niedrogie, a dają nam gwarancję bezpiecznych obserwacji. Podobny efekt daje użycie szkła spawalniczego. Okopcone szkło lub zdjęcie RTG także może się przydać, ale pamiętajmy, żeby spoglądać na Słońce z przerwami: rzut oka na kilka sekund i przerwa na minutę-dwie. Taki sposób uchroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania podczerwonego, które podstępnie podgrzewa dno oka, choć wcale tego nie czujemy – mówi Piotr Majewski.
Wydarzenia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są realizowane w ramach projektu NEAR SPACE, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki” (nr projektu SONP/SP/514224/2021). Kwota dofinansowania ze środków MEiN 32 574 zł, całkowita wartość projektu 42 074 zł.
Zdj. www.pixabay.com
19 października 2022 r.