Oblicza bibliotek i wizerunek bibliotekarza w literaturze dziecięcej – dla najmłodszych i nie tylko

Oblicza bibliotek i wizerunek bibliotekarza w literaturze dziecięcej – dla najmłodszych i nie tylko

Zbliża się Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, który od 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jest obchodzony 8 maja i corocznie rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Początkowo to święto skierowane było tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie znane i obchodzone. Ma na celu promowanie bibliotek, zachęcanie do korzystania z ich bogatych zbiorów i oferty, propagowanie czytelnictwa i przypominanie o tym, jak ważny jest powszechny i darmowy dostęp do książek. W ramach Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy oraz Tygodnia Bibliotek, który w tym roku został opatrzony hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, w całym kraju odbywają się imprezy, spotkania, konkursy i wydarzenia (w obecnej sytuacji epidemicznej często wirtualnie).

Nawiązując do tych wydarzeń, warto wspomnieć, że coraz częściej w książkach dla dzieci akcja rozgrywa się w środowisku bibliotecznym czy w otoczeniu książkowych regałów. Pojawiają się biblioteki różnego typu, odnajdujemy wątki związane ze zbiorami bibliotecznymi, można poznać przeróżne oblicza bibliotekarzy. Jest też mnóstwo ciekawych, ciepłych historii o ważnej roli, jaką pełnią książki w naszym życiu.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza do zapoznania się z najnowszymi książkami dla najmłodszych, w których bohaterami są biblioteki, bibliotekarze i książki. Na wirtualnej tablicy padlet Biblioteka poleca kilkanaście tytułów ze swojego bogatego księgozbioru.

Tekst: Grażyna Ruta-Balińska – Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów

 

7 maja 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185056

Skip to content