O tym, jak czas toruński zegary słoneczne dawniej wyznaczały

O tym, jak czas toruński zegary słoneczne dawniej wyznaczały

W czwartek, 21 marca, zapraszamy na spotkanie poświęcone tzw. słonecznikom, czyli zegarom słonecznym. Sprawdzimy, czy prawdziwe jest równanie: „Toruń miastem zabytków” x „Toruń miastem Kopernika i astronomii” = „Toruń miastem zegarów słonecznych”. Rozpoczniemy jednak od ogólnej refleksji na temat istoty czasu; zastanowimy się, co to jest czas słoneczny i jaki związek łączy go z czasem, którym posługujemy się na co dzień. Następnie odbędziemy wirtualny spacer szlakiem toruńskich zegarów słonecznych, a właściwie szlakiem śladów, które po nich pozostały. Może być nieco strasznie, ponieważ w trakcie wędrówki staniemy przed koniecznością rozwikłania pewnej zagadki. W rezultacie „z naszej toruńskiej szafy wypadnie kościotrup”.

Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Przedstawi ją dr Krzysztof Przegiętka. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Dr Krzysztof Przegiętka jest fizykiem (Uniwersytet Mikołaja Kopernika). Dziedzina, którą uprawia jest pozornie odległa od historii i zabytkoznawstwa, ale szerokie, humanistyczne zainteresowania Autora są charakterystyczne dla prawdziwego naukowca. Krzysztof Przegiętka łączy je ze swoją profesją i efektywnie wykorzystuje z korzyścią dla wiedzy o zabytkach. Zajmuje się m.in. badaniem i zastosowaniem do datowania zjawiska luminescencji. Jest miłośnikiem Torunia, pasjonatem historii miasta oraz historii nauki i techniki, autorem publikacji m.in. na temat dzwonu Tuba Dei (należy do elitarnego grona dzwonników katedralnych) i zegarów słonecznych.

Fot. Krzysztof Przegiętka

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7308609

Skip to content