02 lis O smogu podczas #SPiNDay2017
10 listopada, w trakcie Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jako członek Porozumienia “Społeczeństwo i Nauka”, przyłącza się do kolejnej edycji akcji “SPiNDay”.
Podczas zwiedzania interaktywnych wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy uczestnicy “SPiNDay” będą mogli wziąć udział w doświadczeniach przygotowanych w ramach tej ogólnopolskiej akcji. Stanowiska będą dostępne w przestrzeniach ekspozycji w godz. 9.00-12.00 i 12.00-15.00.
Stanowiska w ramach #SPINDay2017:
- porosty na służbie: dla uczestników przygotowaliśmy mikroskopy stereoskopowe oraz kolekcje najbardziej powszechnych gatunków porostów do samodzielnego oglądania. Na podstawie zdobytej wiedzy każdy będzie mógł ocenić stan zanieczyszczenia przez SO2 swojej najbliższej okolicy. Z pewnością budowa plech porostów, różnorodność kształtów, kolorów i form zaciekawi nawet najmłodszych uczestników.
- smog w zimie: uczestnicy SPINDay wezmą udział w eksperymentach ilustrujących zjawiska konwekcji w gazach i cieczach. Spróbują ustalić przyczyny wędrówki barwników rozpuszczonych w wodzie oraz wyznaczyć ruch powietrza wokół nagrzanych przedmiotów.
- problem wagi…. gazowej: stanowisko dedykowane gazom obecnym w powietrzu. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest powietrze, poznają jego składniki oraz właściwości. Wspólnie z gośćmi przeprowadzimy kilka eksperymentów, które pomogą scharakteryzować wybrane gazy znajdujące się w powietrzu. Głównymi bohaterami będą: dwutlenek węgla, hel i tlen. Wskażemy, jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza, skutki takich zanieczyszczeń, oraz pokażemy, jak walczyć z tym problemem. Dodatkowo wyjaśnimy, czym jest monitoring powietrza oraz indeks jakości powietrza.
Po raz drugi w ramach akcji “SPiNDay” powstała mapa, która prezentuje aktywności przygotowane przez instytucje biorące udział w wydarzeniu. Jest dostępna na stronie: http://bit.ly/2iUU7ay.
Honorowy patronat nad #SPiNDay2017 objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” to porozumienie instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji. Decyzja o utworzeniu organizacji została podjęta wspólnie z uczestnikami piątej konferencji „Interakcja–Integracja”. W odbywających się od 2007 roku spotkaniach biorą udział przedstawiciele centrów nauki, muzeów, instytucji, stowarzyszeń udostępniających interaktywne wystawy i organizujących wydarzenia popularyzujące wiedzę. Pomimo różnych form działania łączy nas rozbudzanie ciekawości świata, podkreślanie roli indywidualnego doświadczenia, zaangażowania, kreatywności i krytycznego myślenia. Prowadzimy nieformalną działalność edukacyjną, wspomagamy lepsze rozumienie nauki i inspirujemy dialog społeczny na temat jej roli. Zależy nam na budowaniu poczucia podmiotowości oraz odpowiedzialności.