O kosmosie przy kawie: Obserwacje nieba dla każdego

Filiżanka na tle gwieździstego nieba otoczona pierścieniami podobnymi do tych, które otaczają planetę Saturn lub Jowisz.

O kosmosie przy kawie: Obserwacje nieba dla każdego

Centrum Nauki Kopernik logo

 Jak obserwować niebo? Centrum Nauki Kopernik organizuje kolejne spotkanie online dla nauczycieli, którzy chcą propagować zainteresowanie kosmosem.

Zapisz się przez formularz

Jeśli kiedykolwiek zastanawiało Was, co to za jasny punkt świeci na niebie, albo jak przygotować się do obserwacji kosmosu, jesteście we właściwym miejscu! Zabierzemy Was w podróż, podczas której poznacie szereg metod obserwacji nieba – poczynając od darmowych i łatwo dostępnych, po te bardziej zaawansowane i wymagające większych nakładów finansowych. Niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi entuzjastkami i entuzjastami astronomii, czy doświadczonymi obserwatorkami i obserwatorami, to spotkanie będzie dla Was interesującą przygodą.

Wspólnie dowiemy się, jak eksplorować gwiazdy, planety i inne nieziemskie zjawiska, które nas otaczają. Zgłębimy różnorodne techniki obserwacyjne i omówimy jak wybrać swój pierwszy sprzęt do obserwacji. Dowiemy się, czy to na pewno powinien być teleskop! Porozmawiamy o tym, jakich teleskopów używać do obserwacji planet, gwiazd, mgławic i galaktyk, oraz jak interpretować to, co widzimy na niebie. A jeśli to dla Was za mało, pokażemy jak rozpocząć przygodę z astrofotografią. Podpowiemy też, jak przygotować się do działań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.

Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do osobistego kontaktu z doświadczonymi edukatorami, którzy na co dzień pracują w obserwatorium astronomicznym.

Anna Olchowy – fizyczka, nauczycielka, pilotka wycieczek, edukatorka w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach, członkini jury na XIV Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. Od 2008 roku pracuje w największej szkole średniej w powiecie, gdzie stworzyła koło astronomiczne i pozyskała środki na zakup sprzętu potrzebnego do obserwacji nieba. Astronomia i podróże to jej dwie wielkie pasje, które zawsze stara się łączyć. Podczas pobytu na Teneryfie zdobyła Teide nocą i stamtąd prowadziła obserwacje nieba. Całkowite zaćmienie Słońca podziwiała w Indonezji i Japonii. W tym roku wybiera się na obserwację tego zjawiska do Meksyku. W szkole prowadzi edukację globalną (współpracując między innymi z Polską Akcją Humanitarną). Nie boi się dużych projektów. We współpracy z Szymonem Ozimkiem, pracowała nad utworzeniem obserwatorium w Tymcach. Projekt został zrealizowany przez Gminę Lubaczów.

Szymon Ozimek – astrofotograf, miłośnik astronomii z wieloletnim doświadczeniem, posiadacz zdalnego obserwatorium typu roll-offTwórca szkoleń i warsztatów astrofotograficznych. Autor astrofotografii publikowanych w serwisach internetowych i czasopismach takich jak: AstroExpo, Urania – Postępy Astronomii czy Astronomia. Laureat konkursu AstroCamera,  organizowanego przez Centrum Hevelianum. Wyróżniony przez Royal Greenwich Observatory w konkursie na astrofotografię roku. Współpomysłodawca nowopowstałego obserwatorium astronomicznego w Tymcach w woj. Podkarpackim.

Podczas spotkania porozmawiamy o:

  • przygotowaniu się do prowadzenia obserwacji astronomicznych
  • sprzęcie przydatnym do obserwacji nieba
  • astrofotografii
  • wybranych scenariuszach lekcji z kontekstem kosmicznym (dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych)
  • prostych doświadczeniach do wykorzystania podczas lekcji
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek i edukatorów

 

Termin: 13 marca, o godzinie 18.00

Źródło: ESERO

_

1 marca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7063420