O czym pisze do dzieci Mikołaj? O tym, jak ważne są emocje i budowanie relacji

O czym pisze do dzieci Mikołaj? O tym, jak ważne są emocje i budowanie relacji

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę logo

Wystartowała świąteczna akcja „List od Mikołaja” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Przed Wigilią Mikołaj nie tylko czyta listy od dzieci, lecz także sam do nich pisze! FDDS już po raz dziewiąty organizuje świąteczną akcję „List od Mikołaja”. Każdy dorosły może zamówić dla dziecka, nastolatka lub nastolatki albo dorosłego wyjątkowy, spersonalizowany list, wysyłany tradycyjną pocztą, którego nadawcą jest właśnie Mikołaj. Darowizna dokonana przy składaniu zamówienia zostanie przeznaczona na działania Fundacji. Listy można zamawiać do 13 grudnia na stronie swiatecznylist.pl

Akcja rozpoczęła się 14 listopada i potrwa do 13 grudnia. Listy zamówione do 23 listopada dotrą do adresatów na mikołajki, czyli 6 grudnia, natomiast te zamówione między 24 listopada a 13 grudnia trafią do skrzynek pocztowych przed Wigilią.

Przedświąteczny czas to wyjątkowy moment w roku, który warto wykorzystać na to, co najważniejsze, czyli zatroszczenie się o innych i tworzenie pięknych wspomnień. Można to robić na wiele sposobów. Jednym z nich może być list od Mikołaja. To niepowtarzalny i jedyny taki list, zamknięty w małej kopercie, który czyni wiele dobra. List, który ma w sobie podwójną moc. Z jednej strony sprawia radość osobom, na którym nam zależy. Z drugiej wspiera działania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które koncentrują się na pomocy dzieciom doświadczającym przemocy – mówi Monika Kamińska z FDDS.

To wyjątkowy moment w kalendarzu działań fundacyjnych, wypełnionym wydarzeniami, które są związane z zapobieganiem przemocy wobec dzieci. Nasza grudniowa mikołajowa inicjatywa jest radosna i beztroska, ale też w pełni zgodna z podstawową misją Fundacji wyrażoną w jej nazwie. Każdy, kto zamówi list i przekaże darowiznę na rzecz FDDS, przyczynia się do tego, że nasi podopieczni będą mogli szybciej uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną, psychiatryczną i prawną, której pilnie potrzebują – dodaje Magda Sadłowska, członkini zarządu Fundacji.

Wyrazy wsparcia

W tym roku Mikołajowe listy do dzieci (i dorosłych) mają szczególny charakter. Mikołaj skupia się w nich na tym, że emocje i ich wyrażanie są czymś bardzo istotnym, że każdemu może przydarzyć się gorszy dzień albo popełnienie błędu, że ważni są ludzie dookoła i to, żeby z nimi być. „Kiedy wróciłem z pracy, Pani Mikołajowa powiedziała, że była smutna, że zapomniałem o odśnieżaniu. Potem… po prostu ją przeprosiłem. Wieczorem upiekliśmy pierniczki. Po takich trudnych sytuacjach dobrze jest bowiem zrobić coś razem! Wtedy wszystkie trudne emocje trochę się kurczą i znów można cieszyć się ze swojego towarzystwa” – dzieli się w liście swoim doświadczeniem Mikołaj.

Zależało nam na tym, aby w treści listów wyrazić nie tylko świąteczną atmosferę i obietnicę odwiedzin w Wigilię, ale też coś więcej. W ostatnim czasie zwraca się szczególną uwagę na stan psychiczny zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chciałabym, żeby ten list był dla osoby, która go otrzyma, wiadomością: trudne chwile zdarzają się każdemu, ale są rzeczy, które możemy zrobić, żeby było nam łatwiej – mówi Urszula Gerlach z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Listy od M.

Listy zamawia się na stronie swiatecznylist.pl. Dostępna jest wersja dla malucha, starszaka, nastolatka lub osoby dorosłej, a także dla rodzeństwa. Osoba zamawiająca wybiera jeden z czterech świątecznych szablonów listów przygotowanych przez ilustratorki związane z Wydawnictwem Dwie Siostry (Katarzynę Adamek-Chase, Igę Ścibek i Klaudię Kozińską). Następnie uzupełnia imię i inne informacje na temat adresata lub adresatki listu, dzięki czemu treść wiadomości zostanie spersonalizowana. Na koniec przekazuje darowiznę na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wpłata 25 zł umożliwia odebranie połączenia w telefonie zaufania 116 111, a 50 zł sprawia, że psycholog i prawnik będą mogli przygotować dziecko do przesłuchania.

List od Mikołaja jest dostarczany pocztą na wskazany adres. W kopercie zaadresowanej do osoby, która złożyła zamówienie, znajduje się świąteczna koperta z nazwiskiem właściwego adresata lub adresatki, a w niej sam list.

Na co zostaną przeznaczone darowizny

Wszystkie przekazane przy składaniu zamówienia środki zostaną spożytkowane na działalność Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która od 31 lat wspiera dzieci pokrzywdzone różnymi formami przemocy, między innymi wykorzystywaniem seksualnym. Fundacja rozwija w Polsce sieć Centrów Pomocy Dzieciom, w których dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymują kompleksową, wszechstronną pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz prawną. W Centrum Dziecka i Rodziny FDDS w Warszawie otrzymują zaś wsparcie rodzice dzieci do 6. r.ż.

Fundacja prowadzi też 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, poradnię Dziecko w Sieci dbającą o bezpieczeństwo dzieci online, a także wiele innych działań z zakresu profilaktyki krzywdzenia dzieci.

15 listopada 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165162

Skip to content