O aktywności seniorów i japońskiej kulturze w Młynie Wiedzy

Młyn Wiedzy zaprasza na fajf dla seniorów i wieczór bez tabu o Japonii

O aktywności seniorów i japońskiej kulturze w Młynie Wiedzy

Po przerwie spowodowanej koronawirusem do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wracają fajfy dla seniorów oraz wieczory bez tabu. Pierwszy z nich będzie poświęcony japońskiej kulturze.

Aktywny senior to zdrowy senior

7 września centrum nauki zaprasza na fajfa dla seniorów. – To kolejne spotkanie z naszego cyklu, tym razem pod hasłem „Kocham cię życie”. Dzięki organizacji wydarzenia chcemy upowszechniać wiedzę o zdrowym trybie życia, medycynie oraz aktywizować edukacyjnie, kulturalnie i społecznie seniorów – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Uczestnicy i uczestniczki na początek zobaczą występ kabaretu, a następnie będzie okazja do wysłuchania wykładu urofizjoterapeutki Marty Jabłońskiej-Kowalskiej: “Wszystko w porządku! Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie układu moczowego”, która poruszy m.in. tematy profilaktyki w codziennym życiu, jak dobrać aktywność do swojego stanu zdrowia i możliwości oraz jak małe zmiany mogą dać duże efekty. Przygotowano również warsztaty nauki tańca. Podczas wydarzenie będzie okazja, aby zwiedzić z przewodnikiem wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy lub spędzić czas w kąciku z grami karcianymi i kośćmi.

Partnerem przy organizacji wydarzenia są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

Fajf dla seniorów odbędzie się 7 września w godz. 17:00-19:00. Bilet na to wydarzenie kosztuje 15 złotych.

Bez tabu o Japonii

18 września odbędzie się wieczór bez tabu, który będzie poświęcony japońskiej kulturze. W głównym budynku Młyna Wiedzy przygotowano wykłady poświęcone erotyce ludowej, japońskim wulgaryzmom, mandze i anime oraz mitom na temat Japonii. Dostępne będą warsztaty poświęcone ogrodom zen. Nie zabraknie również Pokemonów.  Z kolei w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można wysłuchać wykładu o seksie w Japonii, zobaczyć pokaz sztuk walki, skorzystać ze stanowiska do robienia pamiątkowych zdjęć (w stroju gejszy) oraz karaoke. Nie zabraknie japońskich smakołyków i trunków.

Mówiąc o rodzimych wierzeniach Japonii, z reguły podkreśla się aspekt kultu przodków. Jednak w ludowym shintō nie mniej ważną rolę odgrywały kulty płodności, które w różnych miejscach w kraju przybierały różne postacie. Prezentacja Adrianny Wosińskiej z wydawnictwa Kirin, poświęcona erotyce ludowej przybliży wybrane przejawy owej afirmacji ciągłości życia, które pozostają obecne w japońskim krajobrazie do dzisiaj – wyjaśnia Piotr Ciechanowski z Młyna Wiedzy.

Uczestnicy/uczestniczki będą mogli stworzyć własny karesansui, zwany również sekitei. To kompozycja z żwiru, pisaku i kamieni stworzona pod wpływem estetyki zen. Prawdopodobnie oddziałuje ona na podświadomość widza nie bezpośrednio poprzez widok kamieni, z których są zbudowane, ale poprzez puste przestrzenie pomiędzy kamieniami.

Przygotowaliśmy również wykład dr Katarzyny Marak poświęcony błędnym przekonaniom i informacjom dotyczącym Japonii popularyzowanym w literaturze podróżniczej. Mimo tego, że Japonią rządzi najzwyklejsza logika kulturowa – nawet jeśli jest ona odmienna od europejskiej – przedstawiana jest ona często przez autorów jako inny, egzotyczny świat, którego mieszkańcy i obyczaje są obce i niezrozumiałe. Szerzenie sensacyjnych dezinformacji i atrakcyjnych, stereotypowych obrazów prowadzi do tego, że “Japonia” budowana z niesprawdzonych lub fałszywych informacji nie tylko nie ma wiele wspólnego z autentyczną Japonią, a wręcz zaczyna żyć własnym życiem – informuje Marcin Centkowski.

Nie zabraknie lekcji japońskich wulgaryzmów. Język japoński jest niemal wolny od słów, które w naszym rozumieniu uchodzą za wulgarne. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy Japonii nie mogą nikogo obrazić. Wyrazy odpowiadające naszym „cholera”, czy „kurde” mogą mieć różną moc w zależności od tego kto, w jaki sposób i do kogo je wymawia. Oprócz tego język z Kraju Kwitnącej Wiśni potrafi być niezwykle obraźliwy nawet wtedy, kiedy używamy zwyczajnych słów – istotna jest w nim bowiem forma i etykieta językowa, o czym będzie można przekonać się na zajęciach.

Mało kto wie, że karaoke powstało i rozwinęło się w Japonii. Podczas wieczoru będzie można wcielić się w salarymana i wyśpiewać ulubione utwory. A także wziąć udział w lekcji rysowania mangi – wyjaśnia rzecznik Młyna.

Wieczór odbędzie się 18 września w godz. 18:00-21:00. Bilet kosztuje 30 złotych.

Bilety na oba wydarzenia można nabyć w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w systemie sprzedaży online. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne liczba uczestników jest ograniczona.

Informacje o ofercie toruńskiego centrum nauki w okresie wakacji oraz w nowym roku szkolnym są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.

17 sierpnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646110

Skip to content