Nowy rok szkolny w sieci bibliotekarzy

awatar kobiety wygenerowany przez sztuczną inteligencję

Nowy rok szkolny w sieci bibliotekarzy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku logotyp

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku od kilku lat funkcjonuje sieć współpracy i samokształcenia Akademia Nauczycieli Bibliotekarzy. Jej głównym celem jest organizowanie i prowadzenie wsparcia dla bibliotek szkolnych.

Na pierwszym spotkaniu w tym roku szkolnym rozmawialiśmy o nowych technologiach i ich wykorzystaniu w pracy bibliotekarza, Sztucznej Inteligencji (AI) oraz jej wpływie na edukację. Bibliotekarze zapoznali się z podstawowymi funkcjami platformy do projektowania graficznego Canva i jej możliwościami w tworzeniu m.in. plakatów, dyplomów wykorzystywanych w pracy z uczniami oraz w promocji działań biblioteki szkolnej.

Kolejnym ważnym zagadnieniem była koncepcja wirtualnego świata, w którym ludzie mogą współdziałać, pracować i uczyć się. Wskazaliśmy potencjalne korzyści, a także wyzwania związane z rozszerzoną wirtualną rzeczywistością. Rozmawialiśmy również o tym, jak ważna jest świadomość etyczna oraz bezpieczeństwo w kontekście edukacji i odpowiedzialnego zachowania w wirtualnych przestrzeniach.

Sieciowicze wzięli udział w społecznej akcji „Podaruj wiersz”, organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Inicjatywa sprzyja zachęcaniu uczniów i innych członków społeczności szkolnej do czytania i dzielenia się poezją.

Spotkanie dostarczyło uczestnikom inspiracji i wiedzy, które mogą wykorzystać w swojej codziennej pracy na rzecz uczniów i bibliotek szkolnych.

Sieć tworzy grono zarówno doświadczonych bibliotekarzy i bibliotekarek ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Włocławka i okolic, jak i nowicjuszy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę pedagogiczną. Nauczyciele angażują się z entuzjazmem i dostrzegają konkretny pożytek płynący z uczestnictwa. Nawiązana współpraca i miła atmosfera pozwalają stworzyć grunt wymiany doświadczeń, wzajemnego uczenia się i możliwości korzystania z przepracowanych już rozwiązań.

Zapraszamy chętnych nauczycieli, którzy chcieliby dołączyć do Akademii Nauczycieli Bibliotekarzy. Kolejne spotkanie odbędzie się w naszej placówce 7 grudnia o godzinie 10.00.

Są jeszcze wolne miejsca.

Zapisz się

 

 

Graf. Awatar kobiety wygenerowany przez d-id.com

24 października 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7025456