Nowa wystawa czasowa pt. “Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”

Nowa wystawa czasowa pt. “Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”

Muzeum Okręgowe w ToruniuNastał Rok Kopernikański. Obchodzimy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina, a cóż takiego poza radosnymi wspomnieniami zabiorą ze sobą do domu nasi goście? Z pewnością pamiątki! Rzeczy niepozorne, przywołujące wspomnienia, zabierające w sentymentalną podróż do miejsc, które niegdyś odwiedziliśmy. Lubimy je dawać i otrzymywać. My natomiast bardzo lubimy do tego wracać i zabierać naszych gości w podróż do przeszłości. Zapraszamy do Domu Mikołaja Kopernika, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie zaprezentujemy fenomen pamiątek powstałych z okazji urodzin astronoma na przestrzeni niemal 100 lat.

A jak wyglądała kiedyś pamiątka z Kopernikiem, co i komu miała przypominać? Jaki wizerunek fana wielkiego astronoma wyłania się ze zbioru pamiątek w Domu Mikołaja Kopernika? Kto i dlaczego wspominał rocznicę z 1973 roku? Czym są dziś dla nas te przedmioty? Na te pytania odpowie właśnie wystawa czasowa „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich” prezentowana w Domu Mikołaja Kopernika już od 27 stycznia.

Kolekcja nie była do tej pory często pokazywana, a 550. rocznica jest doskonałą okazją do wspomnienia profesjonalnych i amatorskich materialnych form pamięci, śmiesznych, wzruszających, a niekiedy na bardzo wysokim poziomie użytkowo-estetycznym. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele pamiątek mieszka w szafach naszych dziadków czy rodziców. Linijka, lusterko, szklanki, zegarek, ale również zeszyt, talerze, biżuteria czy elementy tekstylne, a to wszystko z Kopernikiem! Poza szeregiem luźnych obiektów obejrzeć można będzie również instalację w postaci rekonstrukcji wnętrza mieszkalnego, będzie to pokoik z lat 70., z elementami ówczesnego designu, który dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności.

Zapraszamy w podróż sentymentalną z Mikołajem Kopernikiem!

_______________________

Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich

Kuratorka wystawy: Alicja Marika Lubowicka

Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika, sala wystaw czasowych

Termin: 27 stycznia – 30 grudnia 2023 r.

Autor: Monika Bojarska

Autor plakatu: Jacek Nawrocki

20 stycznia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7159180

Skip to content