Nowa oferta zajęć w Młynie Wiedzy

Nowa oferta zajęć w Młynie Wiedzy

Od 11 lutego w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie realizowana oferta edukacyjna na drugie półrocze roku szkolnego 2019/2020. Centrum nauki zaprasza do udziału w warsztatach, zajęciach laboratoryjnych oraz do zwiedzania interaktywnych wystaw, w tym jedynej w Polsce ekspozycji o dojrzewaniu człowieka.

– Zachęcamy, aby w miarę szybko zdecydować się na wybór zajęć w naszym centrum nauki – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Przed nami bardzo gorący okres, w którym znalezienie wolnego terminu aktywności może być naprawdę trudne. W związku z dużym zainteresowaniem naszą ofertą w maju i czerwcu uruchomiliśmy dodatkowe tury zwiedzania naszych ekspozycji – dodaje.

Bezpieczeństwo w sieci

We wtorki w Centrum Innowacyjnej Edukacji będą odbywały się warsztaty “Słowa mają siłę!”. – Będziemy budowali na nich umiejętności właściwej komunikacji. Z wykorzystaniem odpowiednio dobranych ćwiczeń i gier, odkryjemy jak bardzo niszczącą, ale i budującą poczucie wartości, siłę mogą mieć słowa – mówi Marcin Centkowski. Celem zajęć jest wypracowanie metod radzenia sobie z przemocą w sieci i prezentacja alternatywnych sposobów wyrażania swojej opinii. Budowanie umiejętności komunikacji bez przemocy.

W czwartki będą odbywały się zajęcia “#zdjęciekomórką i co dalej?”. Dzięki nim uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z nieprzemyślanym publikowaniem treści w internecie oraz ich konsekwencjami. Rozwiną umiejętności twórczego i kreatywnego wykorzystania narzędzi multimedialnych do tworzenia własnych wartościowych i pięknych zdjęć. – Na warsztatach pokażemy, jak odpowiedzialnie publikować informacje o sobie w internecie, ale również wyjaśnimy, jak w pełni wykorzystać możliwości aparatu w naszym telefonie. Uczniowe poznają zagadnienia istotne dla fotografii, takie jak: ogniskowa obiektywu, czas naświetlania czy głębia ostrości – wyjaśnia rzecznik Młyna Wiedzy.

Edukacja przez zabawę w Młynie Wiedzy

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy dla przedszkolaków przygotowano zajęcia w pracowni kreatywnej “przeBUDOWA”. We wtorki poznają polskie stolice oraz odkryją ich tajemnice. Dzieci wysłuchają legend, które przybliżą im historyczne stolice Polski. Ze specjalnych klocków stworzą charakterystyczne dla Gniezna, Krakowa i Warszawy budowle. W środy przedszkolaki odkryją 7 cudów świata, w czwartki poznają planety Układu Słonecznego, a w piątki zamienią się w naukowców i przeprowadzą doświadczenia przyrodnicze.

Dla uczniów kl. 1-5 szkoły podstawowej przygotowano trzy tematy warsztatów. We wtorki Młyn Wiedzy zaprasza do do poznania faktów dotyczących wody. – Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wykonać kilka wodnych doświadczeń, pozwalających lepiej zrozumieć jej naturę, a także zapoznać się z fauną i florą wodnych ekosystemów – mówi Marcin Centkowski. W środy Młyn Wiedzy zaprasza do pracowni eksperymentów: “Samodzielne wykonywanie doświadczeń to nie tylko świetna zabawa, ale okazja do zdobywania i odkrywania w sobie pasji. Dzięki eksperymentom naukowym dzieci dostrzegają większy sens uczenia się. Warsztat rozwija umiejętność dedukcji, przewidywania, a przede wszystkim zadawania pytań. Zarazimy uczestników pasją do zdobywania wiedzy nie tylko z książek, ale z całego otoczenia” – zachęcają w Młynie. W czwartki będzie można rzucić okiem… na oko. Uczestnicy dowiedzą się,  jak działa soczewka oraz dlaczego jesteśmy w stanie dostrzec aż tyle kolorów i ich odcieni. Poznają też wiele ciekawostek ze świata zwierząt dotyczących niezwykłych oczu i sposobów widzenia.

W pracowni fizycznej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą odbywały się “Zabawy z ciśnieniem” i zajęcia “Fizyka w balonie”. Pierwsze z nich są adresowane do uczniów kl. 6-8 szkoły podstawowej. Uczestnicy wykonają szereg prostych pomiarów, umożliwiających wyjaśnienie rezultatów prowadzonych doświadczeń i zapoznających z obsługą podstawowych przyrządów pomiarowych wykorzystywanych w pracowni fizycznej. “Fizyka w balonie” – to temat zajęć skierowanych do uczniów kl. 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych. Będzie można m.in. sprawdzić doświadczalnie, jak duże jest ciśnienie powietrza zamkniętego w balonie.

W pracowni biologicznej przygotowano zajęcia “Walka o przetrwanie” oraz “Osmoza bez tajemnic”. Pierwszy temat jest adresowany do uczniów kl. 5-8 szkoły podstawowej. W czasie warsztatów zostaną zaprezentowane różnorodne przykłady adaptacji roślin do zmiennych warunków środowiska, np. ubogich w związki azotowe, suchych czy obfitujących w wodę. “Osmoza bez tajemnic” to zajęcia dedykowane uczniom kl. 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

W Młynie Wiedzy można skorzystać także ze zwiedzania interaktywnych wystaw oraz zwiedzania z przewodnikiem. – Jesteśmy chyba jedynym centrum nauki w Polsce, w którym taka propozycja jest dostępna dla naszych gości. Dzięki niej zwiedzający mogą bardziej zagłębić się w tematykę prezentowaną na naszych ekspozycjach – mówi Marcin Centkowski. Centrum nauki zachęca zwłaszcza do odwiedzenia “Ścieżek dorastania”. To jedyna w naszym kraju wystawa, która w interaktywny sposób – w bardzo szerokim zakresie – wyjaśnia różnego rodzaju zagadnienia związane z procesem dojrzewania człowieka. Od stycznia br. w centrum nauki dostępne są dwie nowe wystawy czasowe – “Połącz się” i “Przytul Polskę”. Pierwsza z nich będzie dostępna do połowy maja, a druga do końca czerwca bieżącego roku.

Szczegółowe opisy zajęć przygotowanych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji są dostępne na stronie internetowej centrum nauki.

Bilety do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji można nabyć w kasach CNMW i CIE oraz w elektronicznym systemie sprzedaży online.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7021867