Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

Ekran smartfona z uruchomioną aplikacją mObywatel.

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

NASK - logo

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

– Usługa „Bezpiecznie w sieci” ma że na celu poprawę ochrony obywateli przed cyberzagrożeniami i ułatwienie zgłaszania niebezpiecznych sytuacji. Od września została wzbogacona o Bazę wiedzy, którą w ciągu ostatnich 30 dni odwiedziło ponad 50 tys. osób. Wprowadzenie funkcji „Nielegalne treści” to ważny krok w ochronie użytkowników Internetu przed nielegalnymi materiałami. Dzięki niej obywatele będą mogli szybciej reagować na sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobra innych, w szczególności dzieci – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

 

Do czego służy nowa opcja „Nielegalne treści”?

 

Dotychczas użytkownicy usługi „Bezpiecznie w sieci” mogli za jej pośrednictwem szybko zgłosić podejrzane działania i treści w internecie, takie jak złośliwa strona internetowa czy oszustwo, a w przypadku podejrzanych wiadomości SMS lub e-mail otrzymywali proste instrukcje dalszego postępowania.

Każdy z wymienionych wyżej scenariuszy miał przeznaczoną sobie ścieżkę, tak by korzystanie z usługi było jak najbardziej intuicyjne. Podobnie jest w przypadku opcji „Nielegalne treści” – dzięki niej można zgłosić materiały, na których widać na przykład niepokojące zachowania wobec dzieci.

– Nowa funkcja w aplikacji mObywatel pozwoli na proste zgłaszanie nielegalnych treści i tym samym ułatwi walkę z takimi materiałami. Statystyki zespołu Dyżurnet.pl NASK jasno pokazują, że liczba powiadomień dotyczących potencjalnie nielegalnych treści publikowanych w internecie rośnie. W ubiegłym roku wpłynęło do nas ponad 18 tys. takich zgłoszeń, natomiast tylko w tym roku w okresie styczeń-wrzesień podobnych zgłoszeń przyjętych przez Dyżurnet.pl było już niemal 23,5 tys. Właśnie dlatego każde narzędzie ułatwiające interwencję obywateli jest bardzo cenne – powiedziała Martyna Różycka, Kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl NASK.

– Nasza proaktywna postawa jest bardzo istotna. Zarówno jeśli chodzi o treści dotyczące dzieci, jak i inne cyberzagrożenia – strony wyłudzające dane, czyli strony phishingowe, niepokojące smsy czy wiadomości e-mail – wszystkie te zdarzenia możemy zgłaszać. To niezwykle ważne. Dzięki temu my eksperci możemy skuteczniej reagować i ustrzec przez cyberprzestępcami osoby, które byłyby np. gotowe, podać swoje dane wrażliwe na stronach phishingowych – podkreślała Iwona Prószyńska, ekspertka NASK ds. komunikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa.

 

Jak skorzystać z nowej opcji „Nielegalne treści”?

 

Do skorzystania z nowej funkcjonalności niezbędna jest najnowsza wersja aplikacji mObywatel (4.45 i późniejsze) z potwierdzoną w niej tożsamością poprzez dodany dokument, taki jak na przykład mDowód.

Następnie z listy usług należy wybrać Bezpiecznie w sieci, a później:

  • na ekranie głównym usługi kliknąć Zgłoś incydent,
  • na kolejnym ekranie wybrać Nielegalne treści,
  • zapoznać się z informacjami i kliknąć Dalej,
  • postępować zgodnie z przejrzystymi instrukcjami z kolejnych ekranów
  • zgłoszenie przekazać, naciskając przycisk Wyślij.

 

Co ważne, każdy użytkownik może zdecydować, czy przekazuje swoje zgłoszenie anonimowo, czy też chce załączyć swój adres e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o statusie sprawy. Niezależnie od tego, jaka forma zgłoszenia zostanie wybrana, wszystkie sprawy będą rozpatrywane równie uważnie. Możliwość pozostania anonimowym służy wyłącznie większemu komfortowi osoby zgłaszającej.

 

Co się dzieje ze zgłoszeniami?

 

Zgłoszenia od użytkowników będą następnie analizowane przez ekspertów zespołu Dyżurnet.pl działającego w ramach NASK. Jeśli dany przypadek będzie tego wymagał, zgłoszenie zostanie przekazane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.

Dyżurnet.pl to zespół ekspertów NASK działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Przyjmowanie takich zgłoszeń odbywa się zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdzie NASK-PIB został wskazany jako jeden z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe, tzw. CSIRT.

 

Jak uzyskać dostęp do opcji „Nielegalne treści”?

 

Aby zobaczyć opcję zgłaszania nielegalnych treści w mObywatelu na swoim urządzeniu, należy pobrać najnowszą wersję aplikacji. Zawiera ona zaktualizowaną usługę „Bezpiecznie w sieci”, do której dodano kategorię Nielegalne treści. Aktualizacja jest dostępna w sklepach App Store i Google Play.

Najnowsza wersja aplikacji mObywatel na poszczególne urządzenia udostępniana jest stopniowo. Jeśli ktoś nie ma jeszcze możliwości pobrania aktualizacji, należy uzbroić się w cierpliwość – opcja ta pojawi się najszybciej, jak to możliwe.

Zaleca się korzystanie z ostatniej dostępnej wersji aplikacji mObywatel, ponieważ posiada ona najnowsze funkcje oraz aktualizacje poprawek bezpieczeństwa i błędów.

Więcej informacji na temat usługi „Bezpiecznie w sieci”

 

Źródło: NASK
12 listopada 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646102

Skip to content