Nowa edycja „Festiwalu Matematyki” od „Gazety Wyborczej” i Fundacji mBanku – „Matematyka na zielono”

Nowa edycja „Festiwalu Matematyki” od „Gazety Wyborczej” i Fundacji mBanku – „Matematyka na zielono”

Agora S.A. logo

Jak matematyka może nam pomóc w radzeniu sobie z kryzysem klimatycznym? O tym przekonają się dzieci i dorośli w ramach 8. już edycji akcji edukacyjnej „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl oraz Fundacji mBanku „Festiwal Matematyki”, która w tym roku organizowana jest pod hasłem „Matematyka na zielono”. W ramach projektu od 12 września 2022 r. na Wyborcza.pl można znaleźć cykl specjalnych publikacji, natomiast 1 października br. organizatorzy zaproszą zarówno dzieci, jak i ich rodziców oraz nauczycieli do warszawskiej siedziby Agory na warsztaty i wykłady pokazujące, jak wykorzystać matematykę do podejmowania proekologicznych zmian.

Kryzys klimatyczny, którego przejawami są m.in. fale upałów, susza czy zanieczyszczenie powietrza, sprawia, że ekologia staje się tematem niezwykle ważnym nie tylko z perspektywy naukowej, lecz także społecznej – wzywa bowiem do działania każdego z nas. W szczególności dzieci i młodzież, które są coraz bardziej świadome konsekwencji zmian klimatu, chcą angażować się w działania proekologiczne. Znaczącym wsparciem w ich realizacji może być matematyka.

Dlatego też tegoroczna edycja „Festiwalu Matematyki” – „Matematyka na zielono” wciągnie dzieci, nauczycieli i rodziców do zabawy i eksperymentowania, przekształcając obliczenia w przygodę pełną działań na rzecz środowiska.

Na projekt złożą się cykl publikacji na Wyborcza.pl/matematyka oraz 2 podcasty dostępne w ramach audycji „8:10” i cyklu podcastowego „Wysokich Obcasów”. Zwieńczeniem akcji będzie Festiwal Matematyki, który odbędzie się 1 października br. w warszawskiej siedzibie Agory.

Pierwszy artykuł spod znaku „Festiwal Matematyki” – inicjujący projekt „Matematyka na zielono” poświęcony jest pytaniu, ile dokładnie wody może zużyć przeciętny Polak czy Polka w ciągu swojego życia. Właśnie w takie zagadki i obliczenia będzie obfitować nadchodzący festiwal – dzieci będą mieć okazję, by problemy ekologiczne przełożyć na praktyczne sytuacje i liczby.

Z kolei podczas Festiwalu Matematyki młodzi uczestnicy nauczą się patrzeć na problemy ekologiczne z matematycznej perspektywy, co ułatwi przekładanie wiedzy na codzienne działania. Z kolei rodzice i nauczyciele zaczerpną inspirację do ciekawego przekazywania ekologicznych informacji i budowania ekoświadomości najmłodszych z wykorzystaniem atrakcyjnych, niebanalnych narzędzi.

Niezwykłe stoiska i angażujące warsztaty na czas festiwalu przygotują takie firmy i organizacje, jak: Mali Naukowcy, Mały inżynier, Miejskie Przedsiębiorstwo Odpadów, Matplaneta, Stowarzyszenie Rodzice Razem, Cardblocks, Granna, Sygnis New Technologies i Rozkminki.

Na wydarzenie można zapisać się na stronie https://festiwalmatematyki.webankieta.pl/. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdują się na Facebooku pod adresem https://bit.ly/3xkONAu.

Partnerem projektu „Festiwal Matematyki” – „Matematyka na zielono” jest mFundacja.

Tę niebanalną akcję edukacyjną „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl wspólnie z Fundacją mBanku organizują od 2013 r. Koncepcja powstała w dziale akcji społecznych „Gazety Wyborczej” wspólnie z działem Nauki „Wyborczej”. Poprzednie edycje odbywały się pod nazwą „Matematyka się liczy”. Ideą projektu było – i nadal jest – przedstawienie matematyki w sposób atrakcyjny, nowoczesny i praktyczny. „Wyborcza” chce inspirować dzieci, rodziców i nauczycieli do czerpania z obliczeń czy zagadek prawdziwej przyjemności, a przy okazji pokazać, do jak wielu codziennych zjawisk można zastosować narzędzia matematyczne.

Tematami poprzednich odsłon akcji były m.in.: zastosowanie matematyki w świecie cyfrowym (tworzenie aplikacji, budowanie i programowanie robotów), scenariusz atrakcyjnej lekcji matematyki (konkurs dla nauczycieli), wyzwania z obszaru nauczania matematyki w czasie pandemii (wirtualna edycja projektu), początki matematyki i natura oraz symbolika liczb. Na projekt składały się w poprzednich latach również publikacje i konkursy, a jego zwieńczenie stanowił zawsze Festiwal Matematyki, obejmujący warsztaty, gry, prezentacje, pokazy i testy.

Publikacje z poprzednich edycji akcji można czytać na Wyborcza.pl https://wyborcza.pl/AkcjeSpecjalne/0,160474.html?str=5.

16 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890011