Noc Sów w parkach krajobrazowych

Noc sów

Noc Sów w parkach krajobrazowych

Brodnicki Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy kolejny raz organizują wydarzenia w związku z ogólnopolską akcją edukacyjną Noc Sów. Marzec to najbardziej aktywny okres w roku dla większości tych ptaków. W obu parkach wydarzenia poświęcone sowom i ich zwyczajom odbędą się 22 marca.

– Każdy z dziesięciu parków krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem wart jest odwiedzin i bliższego poznania. To nasze wielkie bogactwo przyrodnicze i kulturowe i idealne miejsca do wypoczynku – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Noc Sów to wydarzenie edukacyjne koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki. Z udziałem wolontariuszy ornitologów i edukatorów uczestnicy wspólnie odkrywają świat tych tajemniczych ptaków.  W ramach akcji organizowane są prelekcje na temat biologii, badań i ochrony sów oraz ich znaczenia w polskich legendach i kulturze. Odbywają się też wycieczki w teren, gdzie można poznawać, nasłuchiwać i wabić te tajemnicze ptaki. Więcej informacji na stronie nocsow.pl.

Brodnicki Park Krajobrazowy 22 i 23 marca organizuje zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy spotkają się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej “Miętowy Gaj”, gdzie wysłuchają prelekcji na temat biologii i ekologii sów, obejrzą też film “Sowy Polski”. Następnie grupa uda się w teren, aby poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Zajęcia pozwolą uczestnikom wzbogacić wiedzę o poszczególnych gatunkach sów, ich biologii, poznać metody badań i ochrony tych ptaków.

Wdecki Park Krajobrazowy, zaprasza 22 marca do siedziby Nadleśnictwa Osie (powiat świecki) na wykład poświęcony sowom, który współprowadzić będą pracownicy parku.
W programie również wyjście w teren i rozpoznawanie głosów sów, zakończone ogniskiem. Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych,  początek o godz. 17. Warto zadbać o odpowiednie ubranie i latarkę.

Parki krajobrazowe w województwie kujawsko-pomorskim (jednostki organizacyjne samorządu województwa):

  • Wdecki Park Krajobrazowy,
  • Brodnicki Park Krajobrazowy,
  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
  • Krajeński Park Krajobrazowy,
  • Nadgoplański Park Tysiąclecia,
  • Tucholski Park Krajobrazowy,
  • Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
  • Park Krajobrazowy Góry Łosiowe (działający w strukturach w strukturach Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą).

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Ubiegłoroczna Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym, fot. Daniel Pach

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,055,234